
V okviru sheme Sure bo na voljo 100 milijard evrov posojil, mehanizem pa je lahko zaživel ravno te dni, ko so članice EU zaključile nacionalne postopke in s komisijo podpisale sporazume o jamstvih v višini 25 milijard evrov. Posojila z jamstvi članic bo v imenu EU na trgu najela Evropska komisija.
Ta je Svetu EU v potrditev predložila predloge sklepov za dodelitev finančne podpore v višini 87,4 milijarde evrov 16 državam EU, danes pa so predstavniki članic paketu prižgali zeleno luč, so sporočili iz Sveta EU.
Za Slovenijo so tako potrdili za 1,1 milijarde evrov finančne podpore za financiranje shem čakanja na delo, skrajšanega delovnega časa, temeljnega dohodka, oprostitve prispevkov za samozaposlene in nekaterih drugih ukrepov na trgu dela.
Daleč največji obseg finančne podpore v tem paketu odpade na Italijo, ki jo je spomladanski pravi val pandemije najbolj prizadel. Svet EU je tako odobril za 27,4 milijarde evrov podpore zahodni slovenski sosedi. Na drugem mestu je s podporo v višini 21,3 milijarde evrov druga najbolj prizadeta članica Španija. Na Poljsko odpade 11,2 milijarde evrov, na prav tako zelo prizadeto Belgijo pa 7,8 milijarde evrov. Sosednja Hrvaška bo deležna podpore v višini ene milijarde evrov.
Finančna podpora državam bo na voljo v obliki posojil pod ugodnimi pogoji, so že pred dnevi napovedali v Evropski komisiji.
Denar bo članicam pomagal kriti stroške, ki so nastali neposredno zaradi financiranja nacionalnih kratkoročnih shem na trgu dela in drugih podobnih ukrepov, ki so jih uvedle v odziv na pandemijo. Shema bo po napovedih komisije lahko delovala tudi kot podpora zdravstvenim ukrepom, zlasti na delovnih mestih, ki bodo namenjeni varni vrnitvi v normalno gospodarsko delovanje.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.