
Kot je povedal predsednik uprave SŽ Blaž Miklavčič, želijo Slovenske železnice do konca leta skleniti zavezujoč dogovor o sodelovanju z enim izmed štirih največjih logističnih podjetij na svetu. "S Stinnesom vsi v Sloveniji pridobimo, nasprotno pa v povezavi z Luko Koper ne vidim sinergije," je za današnji poslovni časnik Finance izjavil Miklavčič.
Z Luko Koper sicer po razlagi prvega moža SŽ izredno dobro sodelujejo; v njo in iz nje pride po tirih kar 75 odstotkov vsega tovora, luka pa železnicam ustvari dobro četrtino vsega prometa. "Ker na domačem trgu ustvarimo le desetino vseh prihodkov, je za nas pomembno predvsem mednarodno povezovanje," je dodal Miklavčič.

Prevzema zaenkrat še ne bo
Nemške železnice po njegovem slovijo po urejenosti in močno razpredeni mreži. "Pri njih imajo o nas kot tovornem prevozniku dobro mnenje in kar bo na začetku le poslovno sodelovanje, bi čez čas morda lahko preraslo tudi v višjo obliko povezovanja," je prepričan Miklavčič.
Nadzornemu svetu in skupščini SŽ bo še pred koncem leta predlagal strateško pogodbo s Stinnesom. "Po prvih odzivih sodeč, sem prepričan, da bom z vsemi argumenti lastnike prepričal, da bodo velikim interesom dali prednost pred majhnimi," je dejal prvi mož SŽ, ki so v 100-odstotni lasti države.
Slovenski zakon sicer nemški družbi dovoljuje 49-odstotni lastniški delež, "Dokler bomo dobro sodelovali, sploh ne vidim potrebe po klasičnem prevzemu, če bi nas kupil kdo drug, bi ljudje pri Stinnesu gotovo napeli ušesa," je Miklavčič sklenil pogovor, ki ga objavlja današnji dnevnik Finance.
Prvi mož Luke Koper, Bruno Korelič, je glede tega Financam sporočil, da 'gre za velik projekt, ki je odvisen predvsem od programa privatizacije Slovenskih železnic, ki pa ga slovenska vlada še ni objavila'.
Povezava med Trstom in Divačo bo?
Država naj bi se po pisanju Financ pogovarjala za železniško povezavo med Trstom in Divačo. "Graditi naj bi jo začeli sočasno kot drugi železniški tir med Koprom in Divačo," je dejal koprski župan Boris Popovič. To po njegovem dokazuje, da je drugi tir "predvsem projekt za naš gradbeni lobi in ga ne potrebujemo". Anton Travner s prometnega ministrstva je potrdil, da se pogovarjajo o povezavi Trsta in Divače. Ta povezava je tako kot drugi železniški tir del petega koridorja. V primeru sodelovanja z Italijo bi za oba projekta lahko dobili tudi polovico evropskih sredstev.