"To je dejansko blagovna znamka sprememb, ki se bodo v naslednjih letih dogajale na Slovenskih železnicah," je po seji nadzornikov izjavil predsednik uprave SŽ Blaž Miklavčič. SŽ so po njegovih besedah v resni poslovni krizi, ki se odraža v razmeroma visokem finančnem primanjkljaju in prezadolženosti.
Nova smer je strateški načrt za obdobje 2003-2010
Sestavni del Nove smeri je tudi finančna reorganizacija SŽ. Z njo državi kot izključni lastnici predlagajo, da za 32 milijard tolarjev, kolikor so njene obveznosti, dokapitalizira SŽ, te pa bodo nase prevzele preostalih 35 milijard tolarjev starih obveznosti.

Nedvomno bo po trditvah prvega moža SŽ v naslednjih letih treba zmanjšati tudi število zaposlenih v sistemu, in sicer postopno s sedanjih nekaj prek 9000 na 7000 do leta 2010. Ker so Novo smer potrdili tako nadzorniki s strani socialnih partnerjev kakor tudi vlade - ta naj bi jo v vlogi skupščine SŽ potrdila januarja, upravi po besedah Miklavčiča ne preostane drugega kot začetek njenega uresničevanja. "Ne glede na izid železničarskega referenduma Nova smer gre naprej," je zagotovil Miklavčič. V nadaljevanju je podrobneje orisal ta strateški načrt SŽ za obdobje 2003-2010 ter na njegovi osnovi pripravljen poslovni načrt 2003/2004, predstavil pa je tudi poslovne rezultate SŽ, ki bodo letošnje leto sklenile s 5,5 milijarde tolarjev izgube.