Višje sodišče v Ljubljani je danes ugodilo pritožbi DUTB ter Banke Celje in TCK zoper junija lani sprejet sklep ljubljanskega okrožnega sodišča o zavrnitvi predloga za začetek stečajnega postopka nad družbo T-2. S tem se je znova začel stečajni postopek nad telekomunikacijskim podjetjem.
V T-2 so na odločitev čakali že od novembra lani. Ustavno sodišče je namreč tedaj ugodilo predlogu družbe Garnol kot večinskega lastnika družbe T-2 in z odločbo razveljavilo sklep Višjega sodišča v Ljubljani o začetku stečajnega postopka družbe T-2 ter mu vrnilo zadevo v ponovno odločanje.
Pritožbeno sodišče je pritožbi upnikov na čelu z Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) ugodilo, ker med drugim ocenjuje, da dolžnik in njegovi družbeniki niso podali zadostnih trditev, ki bi izkazovale solventnost družbe T-2. Sodišče je ob tem za stečajno upraviteljico znova imenovalo Danico Čuk, je še razvidno iz sklepa sodišča, danes objavljenega na Ajpesovi spletni strani.
V družbi T-2 so medtem za STA pojasnili, da zadevo še proučujejo in je še ne morejo komentirati. Zgodba okrog stečaja leta 2004 ustanovljenega telekomunikacijskega operaterja T-2 sicer sega v leto 2009. Takrat so se zaradi visokih dolgov družbe T-2 pojavili prvi predlogi upnikov za začetek stečaja enega največjih slovenskih telekomunikacijskih operaterjev.
Ta je nato pristal v postopku prisilne poravnave, predlani pa je bil nato po zahtevi DUTB prvič začet stečajni postopek. Stečajni postopek je bil po pritožbi največjih lastnikov družbe T-2 na čelu z Garnolom zaustavljen. Sledila je uspešna pritožba upnikov in nato avgusta lani nov začetek stečajnega postopka. Garnol je odgovoril s pritožbo na ustavno sodišče, slednje pa je novembra odločilo v njegov prid.
DUTB, ki je prevzela terjatve NLB do T-2 in katerih višina je lani znašala okrog 150 milijonov evrov, zahteva stečaj družbe T-2 zaradi njenega neizpolnjevanja zavez iz načrta finančnega prestrukturiranja in prepričanja, da bo stečaj omogočil boljše poplačilo terjatev do družbe T-2.
Jurij Krč kot prokurist družbe T-2 in ključni mož skupine, ki prek Garnola lastniško obvladuje družbo T-2, se z argumenti DUTB ne strinja. Kot je poudaril že pred časom, ni ne pravnih ne ekonomskih razlogov za to, da se družbo T-2 poriva v stečaj. Po njegovih besedah se držijo načrta finančnega prestrukturiranja, sprejetega v okviru pravnomočno potrjene prisilne poravnave.
T-2 je bil ob začetku prisilne poravnave v večinski lasti kasneje propadlega cerkvenega finančnega holdinga Zvon Ena Holding. Leta 2011 je doživel dokapitalizacijo in nato prešel v last upnikov na čelu z družbo Gratel, ki je za T-2 gradil optično omrežje po Sloveniji, ter nato na koncu pristal v večinski lasti z Gratelom povezane družbe Garnol.
T-2 je v luči konsolidacije telekomunikacijskega trga že dlje časa tudi zaželena prevzemna tarča. Za prevzem družbe T-2 naj bi se v preteklosti po neuradnih informacijah potegovala ameriški investicijski sklad KKR, ki ima v Sloveniji že v lasti družbo Telemach, in Telekom Austria, ki ima pod svojim okriljem slovenskega mobilnega operaterja Simobil.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.