Gospodarstvo

Taksa na emisije CO2

Ljubljana, 25. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ministrstvo za okolje je predstavilo novo uredbo o taksi na emisije ogljikovega dioksida, ki doslej ni vplivala na ravnanje onesnaževalcev. Okoli sedem milijard tolarjev, kolikor znašajo letni prihodki iz takse, bodo po novem namenili zgolj za financiranje okolju prijaznih projektov.

Slovenija mora, kot določa kjotski protokol, do leta 2008 omejiti emisije toplogrednih plinov. Eden od načinov omejevanja je prav uvedba takse na ogljikov dioksid (CO2). Slovenija si je za izhodiščno leto izbrala leto 1986, ko je emitirala nekaj čez 20 milijonov ton CO2. Po pojasnilih državnega sekretarja na okoljskem ministrstvu Radovana Tavzesa je bila leta 2001 ta emisija nekoliko manjša oz. zelo blizu izhodiščnemu letu.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil okoljski minister Janez Kopač, bo taksa v prihodnje pomenila namenski vir financiranja uresničevanja ukrepov zmanjševanja obremenjevanja zraka s CO2. "Poleg tega pa smo v uredbo vnesli še določbe, ki pomenijo harmonizacijo z evropsko zakonodajo na področju varstva zraka in implementacije obveznosti v zvezi s kjotskim protokolom," je pojasnil Kopač.

Taksa je sicer že doslej odigrala pomembno vlogo, predvsem kot fiskalni instrument, ki je uveljavil načelo "onesnaževalec plača". Res pa je, tako Kopač, da onesnaževalci doslej niso v zadostni meri čutili, da jo morajo plačevati. "Pri spremembi uredbe smo bili dolžni upoštevati tudi zahteve o usklajevanju s politiko dovoljenih državnih pomoči, predvsem pa je pomembna novost inštitut emisijskega dovoljenja," je dodal okoljski minister. Ta bo v skladu s prihajajočo shemo evropskega pristopa k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov postal tudi predmet mednarodnega trgovanja.

Uredba pa med drugim predvideva, da bi se bolj stimulirala investicijska dejavnost pri zmanjševanju CO2. Na ministrstvu ocenjujejo, da bo v industrijskem sektorju (ta predstavlja emisijo približno šest milijonov ton) do leta 2010 mogoče pridobili vsaj 100.000 do 200.000 ton emisij CO2 pri tistih ukrepih, ki ne terjajo veliko investicij. Uredba je posegla tudi v tisti del slovenske elektroenergetike, ki proizvaja električno energijo iz premoga. "Stroški za dosego teh sicer ne bodo majhni, vendar pa se jim Slovenija ne more izogniti," ocenjuje Tavzes.

Največje spremembe se nanašajo predvsem na oprostitev plačila takse, ki postane pomemben vir financiranja ukrepov zmanjševanja emisij CO2 in s tem namenski vir izvajanja obveznosti iz naslova ratifikacije Kjotskega protokola, je pojasnila podsekretarka na okoljskem ministrstvu Nives Nared.

V novi uredbi so po besedah Naredove tudi eksplicitno določeni upravičeni stroški za financiranje investicij zmanjšanja emisij CO2. Novo pa je tudi to, da se uvaja inštitut vračila plačila takse. Ministrstvo izda dovoljenja za uporabo goriva, ki ni obremenjeno s CO2, nato pa na podlagi zahtevka za vračilo takse izda odločbo o vračilo takse. "V novi uredbi taksa pomeni v celoti prihodek integralnega proračuna in se vrača na podlagi teh zahtevkov, medtem ko je prejšnja uredba uporabnikom goriv omogočala, da takse niso niti plačali," je še dodala.

Več o tem: Nova uredba o CO2