Komisija za prodajo 49,13-odstotnega državnega deleža v Telekomu Slovenije – ta je vreden milijardo evrov in pol – je sklenila vladi predlagati, naj ne sprejme ponudbe britansko-nemškega konzorcija Bain Capital & Axos Capital & BT niti islandskega Skiptija.
Nobeden ni do roka, ki se je iztekel minuli petek, ponudbe popravil na način, ki bi bil sprejemljiv, je povedal generalni direktor direktorata za elektronske komunikacije na ministrstvu za gospodarstvo Matjaž Janša.
400 evrov za delnico
Janša je povedal, da sta oba ponudnika ponudila 400 evrov za delnico, hkrati pa je konzorcij hotel odkupiti delnice na način, da bi se Telekom nato zadolžil v višini milijarde evrov, Islandci pa so Skipti Telekomu želeli prodati za 784 milijonov evrov, "kar je več, kot je Telekom s svojimi svetovalci ocenil, da je bila primerna cena za nakup tega podjetja". "Komisija verjame, da bi bila prodaja pod ponujenimi pogoji nesmotrna in ne bi izpolnjevala pričakovanj glede ciljev prodaje, ki jih je komisiji zaupala vlada," je povedal.
Lahko bi popravila svoji ponudbi
Oba
ponudnika sta imela do petka možnost popraviti svoji ponudbi. Spomnimo,
da je britansko-nemški konzorcij že sam obvestil javnost, da
popravljene ponudbe ne bo poslal, komisiji pa očital, da zavlačuje s
postopkom prodaje. Janša je na novinarski konferenci minuli teden
očitke zavrnil. Pred dnevi je možnost umika napovedal tudi Skipti, ki
pa je nato ostal v igri.
Prodaja še v tem mandatu?
Minister za gospodarstvo Andrej Vizjak o nadaljnjih možnostih ni želel ugibati, ne izključuje pa niti prve javne ponudbe (IPO). Čeprav mnenje komisije ni obvezujoče, vladi ne bo predlagal v odločanje drugačnih zaključkov, je še dodal.
Neuspel mednarodni razpis odpira razmislek o nadaljevanju po drugačni, spremenjeni poti za umik države iz gospodarstva, pravi minister. Postopek prodaje Telekoma bi lahko znova stekel že v času mandata te vlade, dodaja, odločitev lahko pričakujemo "zelo kmalu". Sicer pa za Vizjaka propadel poskus prodaje ne pomeni poraza ministrstva. "Največji poraz bi bila prodaja Telekoma pod ceno oziroma pod zastavljenimi cilji," je dejal in dodal, da je podjetje preveč perspektivno za kaj takega. Zato tudi verjame, da je moč pričakovati boljše ponudbe.
Erjavec še naprej proti
Za komentar smo poprosili ministra za obrambo in predsednika stranke upokojencev Karla Erjavca, ki razprodaji državnih paradnih konjev vseskozi odločno nasprotuje. Dejal je, da ga je novica razveselila. "Zelo sem vesel, da ni prišlo do prodaje Telekoma. Kot veste, sem kot predsednik stranke DeSUS temu ves čas nasprotoval," je dejal v pogovoru za 24ur.com. In dodal: "Jaz bi bil proti, tudi če bi bila ponudba dobra." Prepričan je namreč, "da moramo najboljša podjetja, ki so v državni lasti, ohraniti za boljšo stabilnost pokojninske blagajne". "Ne predstavljam si, kje bomo jemali čez 10, 15 let za pokojnine. Zato je pomembno, da dobra podjetja, ki so v državni lasti, ohranimo še naprej v svoji lasti," je za 24ur.com še povedal minister Erjavec.
Tudi v SLS, kjer so prodaji prav tako nasprotovali, pozdravljajo odločitev komisije. Ta je v celoti potrdila argumente in razmišljanja ljudske stranke, so zapisali v sporočilu za javnost. "V SLS smo optimistični tudi glede lastninjenja Zavarovalnice Triglav in verjamemo, da se bo koalicija uskladila in našla strokovno rešitev, ki bo dobra za vse državljanke in državljane," so dodali. Predsednik stranke Bojan Šrot pa je dejal, da bi lahko delež prodali na način kot delnice NKBM, vendar po bolj realni ceni.
NSi in SDS: Država naj bo dober gospodar
"V Novi Sloveniji še naprej podpiramo privatizacijo državnega premoženja, vendar ne za vsako ceno, ampak zgolj v primerih, ki privatiziranim družbam omogačajo nadaljno rast in razvoj," je sporočil vodja poslanske skupine Jožef Horvat. Tokrat ponudbi tega nista zagovatavljali, zato odločitev komisije v stranki pozdravljajo.
Zares Telekomu napoveduje usodo NKBM
Gantar pričakuje, da bo vlada "že kmalu sprožila postopek prodaje 10 do 15 ali celo več odstotkov državnega deleža Telekoma malim delničarjem in eventualnim 'domačim' institucionalnim vlagateljem“. Ob tem napoveduje, da se utegne zgoditi podoben scenarij kot pri prodaji NKBM. "To bo sicer politično všečna poteza, a bo bržkone pomenila počasni konec Telekoma oziroma njegovo lastniško razkosanje. Vlada bo na račun javnosti všečnih ukrepov, za katerimi so sicer izključno politični cilji, dosegla negotovo lastniško usodo Telekoma Slovenije,“ dodaja.
'Koalicija se ne bo uspela dogovoriti'
Za Milana Cvikla iz poslanske skupine SD je odločitev "logična posledica razpisa, ki je bil nezakonit in v nasprotju sprejetim odlokom DZ, ki je bil naknadno popravljen, ter na drugi strani postopka, ki je postavil zelo veliko dvomov v cilje vlade," je povedal. Prepričan je, da bi bilo pri Telekomu v prihodnje smiselno razmišljati o dokapitalizaciji družbe in ne o prodaji na hitro. "Telekom potrebuje dodatni kapital, postavlja pa se vprašanje, iz katerih virov bo država vrnila obveznosti do nekdanjih vlagateljev v telekomunikacijsko omrežje," je opozoril.
Poslanca LDS Milana Petka odločitev komisije ni presenetila, saj sta bili po njegovih ocenah obe ponudbi nevredni, nedostojni tega, kar Telekom predstavlja za Slovenijo, za slovensko ekonomijo in za slovensko državo. "To je bilo pričakovano in vse drugo bi bilo presenečenje," je zatrdil. Prepričan je, da se koalicija tudi v prihodnje glede prodaje Telekoma ne bo mogla dogovoriti.
"Mislim, da je odločitev prava. Ta prodaja bi šla zelo na škodo slovenske države in v korist kupca. Če se kaj prodaja, se prodaja zato, da se kaj zasluži, ne pa, da se dela usluge, po drugi strani pa jemlje provizije," pa je komentiral prvak SNS Zmago Jelinčič.
Uprava Ljubljanske borze je ob 11. uri začasno zaustavila trgovanje z delnicami Telekoma Slovenije, do takrat pa se je tečaj delnice znižal in se oblikoval pri okoli 300 evrih.
Na odločitev privatizacijske komisije se je kapitalski trg odzval s padcem. Neuradna informacija o zavrnitvi obeh ponudb je v javnosti zaokrožila že pred zaustavitvijo trgovanja. "Investitorji so bili tako z odločitvijo, vsaj neformalno, že soočeni. Upanja tako ni bilo," je povedal Matjaž Bernik iz borzno-posredniške hiše Ilirika. Po njegovih besedah je bila takšna odločitev komisije pričakovana, na kar je namigoval tudi niz dogodkov v zadnjem času. "Odločitev zato v tem trenutku ni drastična. Ta možnost je obstajala in trg jo je že vračunal v ceno delnice," je pojasnil Bernik.
Bernik je prepričan, da bodo delnice Telekoma Slovenije kratkoročno izgubile na vrednosti, saj je dogajanje v zvezi s privatizacijo Telekoma krojilo trgovanje kar pol leta in ni pričakovati, da bi dokončna informacija ostala brez posledic. Z njim se strinja tudi Jani Javornik iz GBD, ki pravi, da bodo tečaji delnic kratkoročno zagotovo padli, ocenjuje, da bodo izgubili okoli 10 odstotkov vrednosti. Bistvenih padcev pa najverjetneje ne bo, dodaja, saj je bila že doslej možnost neuspeha pri prodaji vpeta v ceno.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.