Poslovni rezultati v prvem polletju so glede na ostre ukrepe agencije za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto, ki so Telekomu na letni ravni zmanjšali prihodke za 2,8 milijarde tolarjev, "solidni", je na današnji novinarski konferenci pojasnil prvi mož Telekoma Peter Grašek. Obenem je predstavil tudi novo organizacijsko shemo družbe, ki bo zaživela z začetkom prihodnjega leta.
Ob soočanju z ostrimi odločbami regulatorja, ki so jih spremljali tudi vedno bolj močni pritiski konkurence in zahteve Evropske unije, so se v Telekomu odločili za temeljite notranje ukrepe varčevanja. Telekom je tako v prvi polovici leta zmanjšal poslovne in finančne odhodke za 3,7 milijarde tolarjev, zlasti na področju oglaševanja, sponzorstev in amortizacij, je povedal Grašek in obenem dodal, da je družba izpolnila vse zahteve EU glede prilagajanja cen, razvezave lokalne zanke in drugih področij. Pri tem Grašek opozarja, da bodo časi, ki prihajajo, "še trši".
Telekom je v primerjalnem obdobju zmanjšal zadolženost za 4,8 milijarde tolarjev na 51,3 milijarde tolarjev, s čimer je nadaljeval z uresničevanjem načela zagotavljanja likvidnosti, dodano vrednost pa je povečal na 16,3 milijarde tolarjev. Poleg tega je Telekom s prestrukturiranjem in zmanjšanjem števila zaposlenih povečeval svojo produktivnost, tako da se je število priključkov na zaposlenega že povzpelo čez 300 v prvi polovici letošnjega leta.
Načrtno zmanjševanje števila zaposlenih
K povečevanju produktivnosti in dobičkonosnosti bodo, tako Grašek, med drugim pripomogli načrtovano nadaljnje zmanjševanje števila zaposlenih - letos naj bi se s predčasnimi upokojitvami in sporazumnimi odpovedmi število zaposlenih zmanjšalo za 120 -, zniževanje stroškov poslovanja, bolj racionalno investiranje v tehnologije in t.i. izdvajanje določenih poslovnih funkcij. Tako se v Telekomu že pripravljajo na ustanovitev nove hčerinske družbe, ki bo skrbela za gradnjo in vzdrževanje omrežja in bo svoje storitve prodajala tudi na prostem trgu.
V drugi polovici letošnjega leta in v letu 2004 bo Telekom po napovedih svojega vodstva veliko vlagal v nove storitve in projekte. Poleg že napovedanih Siolove televizije preko ADSL in Mobitelovega komercialnega zagona UMTS v Telekomu napovedujejo tudi uvedbo tehnologije DDSL, konec letošnjega oktobra pa naj bi z možnostjo zakupa manjših dostopovnih ATM zmogljivosti omogočili manjšim ponudnikom dostopa do interneta lažji vstop na trg.
Strateške odločitve
Glede iskanja strateškega partnerja je Grašek dejal, da Telekom v tehnološkem smislu ne potrebuje strateškega partnerja, saj skupaj z Mobitelom in Siolom obvladuje vse tehnologije, obenem pa je stroškovno in cenovno tudi zelo konkurenčen. Pač pa bi povezava z močnim strateškim partnerjem ali skupino operaterjev prinesla t.i. ekonomijo obsega, s katero bi Telekom na nekaterih področjih - npr. nabava opreme - lahko ustvarjal boljše rezultate. Prvi mož Telekoma je dodal, da iskanje strateškega partnerja poteka, pri čemer pa je izpostavil, da iščejo takšnega partnerja, ki bo omogočal normalno delovanje Telekoma vnaprej in pospešil prodor družbe na trge jugovzhodne Evrope.
Sicer pa bo Telekom s 1. januarjem 2004 v smeri prilagajanja na vedno večjo konkurenco uveljavil novo organiziranost družbe. Poleg tega bo uveljavil tudi novo sistematizacijo dela in plačni sistem ter novo kolektivno pogodbo, ki je bila sklenjena minuli teden. S tem bo organiziranost družbe poenotena, z 203 na 99 se bo zmanjšalo število vodstvenih mest, makroorganizacijsko pa družba razdeljena na štiri poslovna področja - omrežje, gradnja in vzdrževanje omrežij, storitve in podpora, je povedal Grašek.