Največja ameriška letalska družba American Airlines odpušča 20.000 ljudi, prav toliko United Airlines, Delta 12.000, Continental izgublja po 30 milijonov dolarjev dnevno in ima v zraku le polovico flote, odpustili bodo 12.000 zaposlenih, Northwest Airlines 10.000, Northeast od 10.000-43.000 (družba izgublja po 22 milijonov dolarjev na dan) US Airways odpušča11.000, American Trans Air 1500A, America West Airlines, je blizu bankrota in odpušča 2.000 ljudi, izdelovalec letal Boeing bo letos izdelal 40, drugo leto celo 100 letal manj kot je načrtoval, zato odpuščajo 30.000 zaposlenih. Skupaj bo odpuščenih več kot 100.000 ljudi, kar je vsak sedmi zaposleni v letalski industriji. Po nekaterih analizah naj bi vsako izgubljeno delovno mesto prineslo še šest dodatnih, kar bi pomenilo tri četrt milijona nezaposlenih.
V Evropi je stanje podobno: British Airways odpušča 7.000 (osmino zaposlenih) in zmanjšuje število letov za deset odstotkov, Swissair 3.000, Virgin Atlantic 1.200, Alitalia 2.500, Air Canadi je prodaja upadala za 60 odstotkov in bo odpustila 9.000 ljudi.
Delnice letalskih družb so izgubile od 39 do 65 odstotkov vrednosti. Da bi ublažili ta udarec, ki lahko prizadene tudi druge industrije, na primer pokojninske sklade, ki imajo v svojih naložbah pogosto letalske delnice, je Ameriški senat odobril 15 milijard dolarjev pomoči letalski industriji, hitra pomoč pa je že naletela na negodovanje med nekaterimi demokrati, ki se bojijo, da kriteriji za porabo tega denarja niso dovolj dodelani. Zato direktorji največjih prevoznikov vsaj dve leti ne bodo smeli dobiti povišanja plač. Direktorji treh največjih prevoznikov pa so se do konca leta odpovedali svojim plačam.
Evropski finančni ministri pa konkretne pomoči letalskim prevoznikom niso odobrili. Še več - predlagali so, naj evropske institucije preverijo, ali je ameriška pomoč ameriškim družbam v skladu s konkurenčnimi pravili. Finančni direktor Lufthanse celo meni, da izdatne subvencije predvsem ameriškim prevoznikom ne bi smele omejevati konkurence, irski prevoznik Ryanair, ki slovi po zelo nizkih cenah poletov, pa meni, da letalska podjetja terorizem izrabljajo za izvedbo že predhodno načrtovanih odpuščanj. Dodaten udarec so prevoznikom namenile zavarovalnice, ki so zavarovanja v primeru terorističnega napada z 2 milijard omejila na 50 milijonov dolarjev oziroma so te premije povišale tudi za tisoč odstotkov. Ni preostalo drugega, kot da so države Evropske unije letalskim družbam začele izdajati poroštva. Tudi Slovenija, ki preko Slovenske razvojne družbe - lastnika Adrie Airways - našemu letalskemu prevozniku jamči za 700 milijonov dolarjev. To pa je vsoto, ki ustreza velikosti slovenskega proračuna. Avstrijska vlada za svoje prevoznike krije 2 milijardi dolarjev. Sicer pa je avstrijski finančni minister kritiziral zavarovalnice, češ da njihovo ravnanje ni moralno in da bodo mogle tudi same prevzeti odgovornost.
Medtem pa se podjetju iz New Jerseya obeta dober posel, saj so izdelujejo boks za prtljago, ki prenese tudi zelo močno eksplozijo. Tak boks stane 50.000 dolarjev, že nekaj časa pa jih uporabljajo Izraelski prevozniki in prevozniki Združenih arabskih emiratov.