"Ne glede na svojo velikost se Slovenija sooča z izzivom povečanja tako konkurenčnosti izvoza kot konkurenčnosti domačih sektorjev," piše v pregledu Evropske komisije.
Komisija izpostavlja, da bi lahko Slovenija z ustreznim izvajanjem direktive o storitvah in v celoti delujočim uradom za varstvo konkurence bolje izkoristila potencial svojega storitvenega sektorja. Slovenija je sicer po deležu inovativnih podjetij po navedbah komisije med državami, kjer delež presega 50 odstotkov vseh podjetij, torej v drugi od štirih skupin. V prvi, z deležem, višjim od 60 odstotkov, sta Nemčija in Luksemburg. Slovenija je bila tudi ena od prvih držav, ki so del sredstev iz evropskih skladov uporabile za programe konkurenčnosti, in sicer do 40 odstotkov.
V skupini držav, ki so po produktivnosti dela precej pod povprečjem, so poleg Slovenije še Slovaška, Madžarska, Češka, Poljska, Ciper, Portugalska, Estonija, Litva, Romunija, Latvija in Bolgarija. Najboljše po produktivnosti dela in precej nad povprečjem so Irska, Nizozemska, Avstrija, Finska, Belgija, Luksemburg, Švedska in Nemčija. V skupini držav, ki so nekoliko pod povprečjem po produktivnosti dela, so Velika Britanija, Francija, Danska, Španija, Grčija, Italija in Malta.
Komisija je tudi ocenjevala, kako prijazna je regulacija posameznih držav do podjetij. Slovenijo je uvrstila v skupino 16 držav, kjer je srednje obremenilna za podjetja. Najmanj obremenilna je regulacija za podjetja na Finskem, v Estoniji, na Danskem, Cipru, Švedskem in v Luksemburgu, najbolj pa v Belgiji, na Portugalskem, v Grčiji, na Madžarskem in v Italiji.
Komisija je opredelila glavna področja, na katerih bi bilo mogoče dodatno okrepiti konkurenčnost evropskega gospodarstva. To so strukturne spremembe v gospodarstvu, spodbujanje inovativnosti industrijskih panog, spodbujanje trajnosti in učinkovitosti virov, izboljšanje poslovnega okolja, izkoriščanje prednosti enotnega trga ter boljša podpora malim in srednjim podjetjem.
Komisija med drugim ugotavlja tudi, da podjetja iz Evropske unije v primerjavi s podjetji iz ZDA in Japonske dosegajo slabše rezultate pri uporabi in komercializaciji rezultatov raziskav in inovacij. Po drugi strani pa učinkovitost industrije v številnih primerih dosega in celo presega ti dve državi, čeprav so med posameznimi državami članicami in industrijskimi sektorji v Evropski uniji precejšnje razlike.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.