Gospodarstvo

Tretinjska pravica odločanja v Banki Koper

Ljubljana/Torino, 02. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Banka SanPaolo IMI je postala 62-odstotni lastnik Banke Koper, kljub temu pa ji je Banka SLovenije dovolila le tretjinsko pravico odločanja v Banki Koper.

Vodstvo torinske banke je s tem zadovoljno, saj je zaradi javnih polemik o udeležbi tujcev na slovenskem bančnem trgu, konec januarja že samo spremenilo vlogo in zaprosilo le za tretjinski delež glasovalnih pravic.

Italijani so tako dobili soglasje za pomembno udeležbo, ne pa za prevzem. Slovenski lastniki bodo tako še vsaj štiri leta obržali svoj delež, Banka Slovenije pa je uspela izpogajati še dodatno zaščito.

Preostali glasovi se bodo razdelili med druge delničarje, ki bodo imeli več glasovalnih pravic, kot imajo dejansko deleža v Banki Koper. V SanPaolo IMI lahko v prihodnjih letih vložijo vlogo za pridobitev novega deleža, vendar ni nobene obveze, da bi jim večje glasovalne pravice Banka Slovenije tudi morala podeliti.

"Z odločitvijo slovenske centralne banke smo zelo zadovoljni, čeprav smo pred objavo javne ponudbe upali, da bomo pridobili licenco za večinski kvalificirani delež v Banki Koper," je povedal vodja oddelka za odnose z delničarji in korporativno komuniciranje SanPaola IMI Giorgio Spriano. Najpomembnejše je, da smo med lastniki koprske banke edina banka, je izpostavil Spriano, saj bi v nasprotnem primeru po njegovih besedah banka SanPaolo IMI od posla odstopila.

Torinska banka je 25. januarja svojo vlogo sicer dopolnila tako, da želeli soglasje za največ 32,9 odstotka glasovalnih pravic. Spriano je dejal, da so prošnjo za izdajo soglasja spremenili, a ne zaradi mnenja Banke Slovenije, temveč zaradi javnih polemik, ki so spremljale čas pogajanj in javne ponudbe za nakup delnic koprske banke. Nakup Banke Koper za italijansko banko predstavlja uspešno investicijo, pri kateri je za njih najbolj pomembna rast na lokalnem trgu, v torinski banki pa zato soglašajo s postopnim prevzemanjem glasovalnih pravic v Banki Koper in s tem, da pomembno vlogo v njej obdržijo tudi lokalni partnerji. "Kot edini bančni partner pa imamo osrednjo vlogo na področju tehničnega in bančnega znanja, predvsem na področju kreditov ter racionalizacije in informatizacije bančnega sistema," je še dodal Spriano.

Kot je poudaril guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari, je italijanska banka pridobila dovoljenje za pomembno udeležbo, ne pa za prevzem Banke Koper. Če bo želela upravljalsko pravico povečati nad 33 odstotki, bo morala zaprositi za novo dovoljenje, ki je neodvisno od tega dovoljenja, je pojasnil guverner Gaspari. "To je korektna odločitev, s katero javnost ne bo v polni meri zadovoljna, vendar pa Banka Slovenije v principu ni sprejela inicialne ponudbe banke iz Torina, ki ji je bila predložena," je dodal Gaspari.

image (28)
image (28) FOTO: 24ur.com

Guverner je ob tem poudaril, da je svet Banke Slovenije odločitev sprejel soglasno, Banka Slovenije pa je pri odločitvi po zakonu dolžna - poleg tega, da strokovno in natančno pregleda dokumentacijo posameznega prosilca za izdajo licence in ugotovi, ali so vsi zakonski pogoji za izdajo licence izpolnjeni, - upoštevati še dva kriterija. "S prvim mora poskrbeti za stabilnost finančnega sistema v celoti (tako za ustrezno stopnjo konkurence na trgu kot stabilnost poslovanja), z drugim pa za ustrezno razpršenost naložb ne samo domačih, ampak tudi tujih naložbenikov na trgu," je pojasnil Gaspari in dodal, da predvsem zato, ker je slovenski finančni trg sorazmerno majhen in ker Slovenija še ni članica Evropske unije. Poleg tega v Sloveniji prihaja do odpiranja trga bančnih storitev, ki ni enosmerno odpiranje, s tem pa se ustvarjajo pogoji za večjo stopnjo konkurence, je opozoril guverner.

Uprava koprske banke je že včeraj sporočila, da je na podlagi določil pravil Ljubljanske borze in zakona o trgu vrednostnih papirjev prejela odločbo Agencije RS za trg vrednostnih papirjev, v kateri agencija ugotavlja, da je javna ponudba torinske banke SanPaolo IMI za odkup delnic koprske banke uspešna. Torinska banka pa je 7. januarja dobila dovoljenje za prevzem tudi od urada za varstvo konkurence.