Slovenija naj bi po vstopu Romunije in Bolgarije v EU s 1. januarjem 2007 omogočila zaposlovanje delavcev iz teh dveh držav na svojem trgu dela. Tako ob oceni, da prost pretok delavcev iz Bolgarije in Romunije ne bo ogrozil slovenskega trga dela, predlaga ministrstvo za delo družino in socialne zadeve, ki obenem poudarja, da bi Slovenija s to odločitvijo potrdila dosedanja prizadevanja za uveljavitev prostega pretoka oseb znotraj EU.
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve v gradivu, ki ga je pripravilo za petkovo obravnavo na Ekonomsko socialnem svetu, poudarja, da mora Slovenija pred vstopom Bolgarije in Romunije v EU Evropsko komisijo, države članice in obe pristopnici obvestiti o ukrepih, ki bodo urejali dostop na slovenski trg dela za državljane Bolgarije in Romunije po 1. januarju 2007.
Brez prehodnega obdobja?
Pristopna pogodba z Romunijo in Bolgarijo namreč določa možnost sedemletnega prehodnega obdobja na področju prostega gibanja delavcev. Vsaka članica ima možnost določiti, ali bo državljanom teh dveh držav sprostila dostop na svoj trg dela ali pa uvedla prehodno obdobje oziroma omejitve.
Glede na oceno, da prost pretok delavcev za državljane Bolgarije in Romunije ne bo ogrozil slovenskega trga dela, ministrstvo predlaga, da vlada ne uveljavi prehodnega obdobja.
Odzivi držav članic EU in Evropskega gospodarskega prostora (EEA) glede uveljavljanja prehodnega obdobja na področju prostega gibanja delavcev za Romunijo in Bolgarijo so sicer različni: medtem ko se večina novih držav članic nagiba k odprtju svojega trga dela, bo večina držav stare petnajsterice, ki še uveljavlja prehodno obdobje za osem novih članic, tudi Slovenijo, omejitve uveljavila tudi za Romunijo in Bolgarijo, poudarjajo na ministrstvu.
Po doslej znanih informacijah bodo trge dela za državljane Bolgarije in Romunije sprostile Finska, Estonija, Poljska, Slovaška, Češka in Litva, omejitve pa so že napovedale Avstrija, Danska, Nemčija, Irska, Velika Britanija in Islandija.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.