Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) je sinoči na izredni seji odpoklical upravo SDH, ki sta jo vodila Matej Pirc in Matej Runjak, so zapisali na svoji spletni strani. Na čelo nove uprave so imenovali Marka Jazbeca iz Hotelov Bernardin, novi članici uprave pa sta še Anja Strojin Štampar iz uprave Kapitalske družbe in Nada Drobne Popovič, uslužbenko SDH.
Uprava je imenovana za mandatno obdobje štirih let. Jazbec in Drobne Popovičeva sta mandat nastopila danes, Strojin Štamparjeva pa ga bo nastopila 1. decembra, so popoldne sporočili prek spletnih strani ljubljanske borze.
Postopek imenovanja je vodila 5-članska komisija, ki je objavila mednarodni razpis. Na razpis se je pravočasno prijavilo 46 kandidatov oz. kandidatk, od katerih je 20 izpolnjevalo vse formalne razpisne pogoje. Na podlagi strokovnega mnenja zunanje svetovalne družbe, ki je ovrednotila kandidate, in po opravljenih razgovorih s posameznimi kandidati, je nominacijska komisija oblikovala predlog za imenovanje predsednika uprave in članov uprave ter ga posredovala nadzornikom, so sporočili iz SDH.
Pred imenovanjem uprave SDH so preverjali predvsem izkušnje posameznih kandidatov oz. kandidatk s področij korporativnega upravljanja, upravljanja ter prestrukturiranja kapitalskih naložb in njihove prodaje, pa tudi znanja tujih jezikov ter osebnih kompetenc, so dodali.
60.000 evrov odpravnine
Nadzorni svet SDH je mednarodni razpis objavil 10. septembra. Pirc in Runjak sta upravo SDH sestavljala od junija 2014, ko se je Slovenska odškodninska družba (SOD) dokončno preoblikovala v SDH, do imenovanja nove uprave pa je funkcijo vodenja družbe prevzela tedanja uprava SOD - njen predsednik Pirc in član Runjak.
Razrešenima članoma uprave Pircu in Runjaku po zakonu pripada tudi odpravnina šestih bruto plač, kar pomeni približno 60.000 evrov. Njun mandat bi sicer potekel šele leta 2018.
Kdo so novi člani uprave?
Jazbec na vrh SDH prihaja iz Hotelov Bernardin, od koder so sporočili, da bo nadzorni svet Hotelov Bernardin v kratkem imenoval novo upravo družbe. Jazbecu, trenutnemu predsedniku uprave Hotelov Bernardin, bo delovno razmerje sicer sporazumno prenehalo s 1. novembrom.
Diplomiral je na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, na vodstvenih mestih pa je deloval v Banki Slovenije, SKB in Drogi Kolinski. Bil je tudi član uprave Droge, Intereurope in NLB, je zapisano na spletni strani SDH.
V poslovni karieri je pridobil izkušnje iz upravljanja portfeljev vrednostnih papirjev, upravljanja tveganj, zakladništva, podjetniških financ in korporativnega bančništva, pa tudi na področju korporativnega upravljanja bank in podjetij.
Strojin Štamparjeva je magistrica pravnih znanosti in ima večletne izkušnje v pravosodju in gospodarstvu - na področju korporativnega upravljanja, prodajnih postopkov finančnih naložb in korporacijskih prevzemov ter upravljanja premoženja.
Bila je članica nadzornih svetov različnih družb, med drugim tudi predsednica nadzornega sveta Aerodroma Ljubljana. V sklopu Združenja nadzornikov Slovenije je sodelovala pri pripravi priporočil dobre prakse korporativnega upravljanja.
Drobne Popovičeva je magistrica znanosti za področje državnih in evropskih študij Fakultete za podiplomske državne in javne študije. V karieri je bila na različnih vodstvenih funkcijah v družbah RLS, Železniško gradbeno podjetje Ljubljana, Slovenskih železnicah. Nazadnje je bila na delovnem mestu vodje oddelka za upravljanje kapitalskih naložb na SDH.
Med drugim je aktivno sodelovala v preoblikovanju Slovenske odškodninske družbe. Sodelovala je tudi pri pripravi odloka o strategiji upravljanja kapitalskih naložb in pri oblikovanju meril za merjenje uspešnosti naložb na SDH.
V Slovenski ljudski stranki (SLS) so v izjavi za javnost zapisali, da je novo imenovanje uprave holdinga "državni udar" ter da gre za "popoln prevzem upravljanja državnega premoženja s strani interesnih skupin". Prav tako so prepričani, da zamenjava uprave kaže dokončen polom politike "neodvisnih strokovnjakov z mednarodnimi izkušnjami", ki jo vodi premier Miro Cerar.
Zapisali so, da so interesne skupine iz ozadja sramotno izkoristile pozornost javnosti na naval migrantov ter v popolnosti prevzele upravljanje več deset milijardnega državnega premoženja. "Po izgonu tujcev iz DUTB so nastavile svoje ljudi še v upravo DUTB," so prepričani.
Poudarili so, da so v SLS že opozarjali, da sedanji način iskanja kandidatov za nadzorni svet SDH z javnim razpisom ne zagotavlja kandidatov s potrebnimi znanjem, sposobnostmi, povezavami in ugledom za tako odgovorno nalogo. Po njihovem mnenju bi bilo treba pri podjetjih v neposredni in posredni lasti države preiti iz iskanja kandidatov za člane nadzornega sveta z javnim razpisom k običajnem iskanju kandidatov s povabilom. "Imenovanje neizkušene uprave SDH potrjuje, da je bila naša skrb upravičena," so zapisali.
Prepričani so, da je bil pri imenovanju uprave SDH postopek mednarodnega razpisa in sodelovanje kadrovskega podjetja le fasada za imenovanje "svojih".
"Kako bodo predlagani člani uprave brez mednarodnih izkušenj upravljanja dvanajst milijardnega premoženja dvignili donosnost državnih podjetij na ciljno vrednost, določeno v Strategiji upravljanja kapitalskih naložb države," se sprašujejo.
Zasebna podjetja delujejo na prostem trgu, zato morajo za ohranjanje konkurenčnosti iskati najboljše možne rešitve tudi pri zaposlovanju sodelavcev. Tak način iskanja nadzornikov in uprav je v tujini običajen.
Z ustreznimi kadri bi povečali donosnost naših državnih podjetij in s tem povečali prilive v proračun, znižali davke in prispevke podjetij in državljanov ter trajnostno zagotavljali obstoječa ter odpirali nova delovna mesta, so še dodali.
V opoziciji kritični do zamenjave
Poslanec SDS Andrej Šircelj je dejal, da so se menjave zgodile "hitro, na nek način učinkovito" in upa, da so premišljene. Glede tega, da nadzorni svet ni pojasnil razlogov za zamenjave, je Šircelj dejal, da je to, kaj bo pojasnjeval, avtonomna odločitev sveta. Obenem je Šircelj dodal še, da ljudi, ki so zasedli stolčke v upravi, ne pozna, razen iz medijev.
Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je nasprotno prepričana, da bo moral nadzorni svet pojasniti svojo izbiro in povedati, ali res ni bilo nobenega primernega človeka. V tem primeru gre namreč po njenem mnenju za konflikt interesov, kar meče slabo luč tudi na vlado, je pojasnila Novakova in poudarila, da je glede na funkcije, ki jih je Jazbec opravljal prej, takšno imenovanje "enostavno škandalozno".
Po besedah poslanca ZL Mateja T. Vatovca pa ta menjava prihaja prepozno, saj da je bilo že v primerih Telekoma in Aerodroma jasno, da uprava ni delovala. "Preseneča pa način, na kakršnega se je ta menjava zgodila, se pravi brez kakršnega koli obveščanja javnosti, brez predstavitve kandidatov," je pojasnil. Po njegovem mnenju nova imena ne vzbujajo nikakršnega zaupanja, ampak jasno kažejo na to, da gre za neke kadrovske ekscese in neke osebne interese finančnega ministra Dušana Mramorja.
Kot je dodal, bi morala biti SDH družba, ki upravlja, ne pa razprodaja državno premoženje. Zato so v ZL tudi predlagali novelo zakona, s katero bi ob udeležbi predstavnika delavcev v tej upravi zasledovali cilj večje demokratizacije. Na vprašanje, ali je pri tem imenovanju politika popustila lobijem, je odgovoril, da je po njegovem mnenju "popustila ravno na tisti točki, ki je najmočnejša, in to je politika, ki jo skuša voditi minister za finance".
Tudi Alenka Bratušek iz poslanske skupine nepovezanih poslancev ima občutek, da je Cerar "kljub temu, da je obljubljal, kako se bo temu uprl, podlegel lobijem in neformalnim centrom moči". Po njenih besedah bomo zdaj tudi skozi SDH reševali vodstvo Save.
Obenem je Bratuškova opozorila še, da nadzorni svet ni pojasnil razlogov za zamenjavo dosedanje uprave. Lastnik lahko sicer upravo po njenih besedah zamenja kadarkoli, bo pa to, kot je opozorila, povezano tudi z nekaj stroški. Ob tem je omenila 120.000 evrov odpravnin in dodala, da naj bi imel vsaj eden od dosedanjih dveh članov uprave poleg odpravnine zagotovljeno tudi drugo delovno mesto kot član uprave v eni od velikih slovenskih družb. "Tako da je na žalost tudi v tem primeru veliko več vprašanj kot odgovorov," je ocenila.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.