Domžalski Ljubljančan in dva Štajerca – to je njihova zgodba o uspehu. Pod streho proizvodnje kokice Pokice so se preselili tudi Pohorske dobrote in Rok's nut butter. Hrustljavim Pokicam iz gensko nespremenjene koruze, oblitim s sladkimi in slanimi okusi, sicer ni šlo slabo, ravno obratno, a potem je prišla epidemija.
"Že od nekdaj smo mnenja, da je povezovanje ključ do uspeha. Zakaj se torej tri osebe, ki delajo na podobnem področju in ki si nismo konkurenti, ne bi povezale, naredile nekaj skupaj, si delile proizvodnjo in si s tem pomagale," meni mladi podjetnik leta Rok Starič.
"Ko so se zaprle trgovine, so se zmanjšala tudi naročila, ker sami na spletni prodaji ne delamo veliko. Izdelek je namreč cenejši, kot je poštnina. Kapacitete same pakirne linije so tako ostale prazne," pravi lastnik Pokice Uroš Požgan. Zato je Mariborčan svoje moči združil s Staričem, ki pod znamko Rok's nut butter kot velik ljubitelj oreščkov navdušuje z arašidovim in mandljevim maslom.
A koronavirus je prinesel težave z dobavo, mlado družinsko podjetje Pohorske dobrote pa se je v tistem času s prodajo sirupov, nektarjev in marmelad v največji meri zanašalo na šole. "Te pa so se zaprle. Prišel je trenutek, ko sem imel naenkrat na zalogi ogromno marmelad, šole pa so preklicale vsa naročila, kar pomeni, da smo mi dali vložek denarja, naročil pa nismo imeli," pove Tomaž Kranjc iz Pohorskih dobrot.
Vsi trije so se našli pod streho podmladka Kluba slovenskih podjetnikov, združitev moči pa ni pomenila le rešitve podjetij, temveč novo noro zgodbo, pravijo fantje. "V trenutku, ko smo se združili, sem lahko razširil proizvodnjo in nabavil novejše in boljše stroje. S tem pa sem lahko začel proizvajati nove izdelke, ki so bili zame potrebni. Sam namreč nisem bil pripravljen na trg , zdaj pa sem lahko začel pokrivati tudi na primer gostinski sektor," pravi Kranjc.
"Z deljenjem znanja in kapacitet smo tudi bolj konkurenčni na trgu, sredstva pa lahko tudi dejansko ciljno namenjamo – več za prodajo, več za marketing, to pa se konec koncev pozna tudi finančno. Kljub tej koronakrizi smo s tem uspeli dvigniti promet," pravi Starič.
In če se komu zalomi, sta ob strani vedno še dva, ki imata dovolj zagona, da gredo v nov dan. "Podjetništvo je šport, za katerega ni treninga. Ko se odločiš, da boš podjetnik, se začne tekma, učiš pa se nato na napakah. Ključno je torej, da jih narediš čim manj," meni Požgan.
Največ vlagajo v razvoj, novodoben model zadružništva pa je dobil tudi unikatno ime. "Ime Kooperativa 103 je nastalo iz tega, ker je povprečna hitrost iz Maribora v Ljubljano 103 na uro, če imaš srečo," razloži Požgan.
K sreči pa imajo zdaj tisti na začetku poslovne poti v trojici tudi dober vzor, Rok, Uroš, in Tomaž pa ne pomagajo le drug drugemu, temveč tudi drugim start up podjetjem. "Ni cilj, da le mi delujemo kot eno, temveč želimo pomagati tudi drugim mladim podjetjem – tistim, ki imajo ideje," pravi Starič. Takšna podjetja lahko torej pridejo k njim, oni pa jim omogočijo prostor, kjer lahko razvijajo svoj produkt v maloserijski proizvodnji in ga nato postavijo na trg.
"Ključ do uspeha je povezovanje. Pri nas je ena odlična skupna lastnost – vsi obožujemo hrano. Ni težko najti nekoga, ki bi lahko šel vštric s tabo, ti pomagal, se veselil in delal dobro zadevo," meni Starič.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.