Gospodarstvo

Tudi svetniki proti prodaji

Ljubljana, 11. 10. 2006 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Svetniki so proti prodaji Ljubljanskih mlekarn, kmetijska ministrica pa z zadrugami ni sprejela konkretnih odločitev.

Državni svet je podprl predlog proti prodaji Ljubljanskih mlekarn
Državni svet je podprl predlog proti prodaji Ljubljanskih mlekarn FOTO: POP TV

Državni svet je na današnji seji podprl predlog interesne skupine lokalnih interesov in interesne skupine kmetov, obrtnikov in samostojnih podjetnikov, s katerim vlado ter ministrstvo pozivajo, naj preprečita prodajo Ljubljanskih mlekarn tujemu kupcu zaradi ohranitve nacionalnega interesa proizvodnje mleka v Sloveniji. DS se je zavzel, naj se mlekarne uvrsti na seznam družb z nacionalnim interesom, svoj sklep pa je posredoval tudi NFD Holdingu, ki prodaja delež mlekarne v svojem imenu in imenu nekaterih drugih družb.

Predstavnik interesne skupine kmetov v DS Peter Vrisk je poudaril, da je "od Ljubljanskih mlekarn odvisno življenje 40.000 do 50.000 ljudi, zato stvar ne more biti prepuščena trgu kapitala". Država ima naložbe z nacionalnim interesom in brez; Ljubljanske mlekarne sodijo v tiste brez, je dejal in vlado pozval, naj jih uvrsti med naložbe z nacionalnim interesom.

Vrisk je ob tem izrazil obžalovanje, da so se za prodajo deleža v Ljubljanskih mlekarnah odločile tudi nekatere kmetijske zadruge. Kot je izpostavil, jih že opozarjajo na poseben položaj, ki ga mlekarne zavzemajo v slovenskem kmetijstvu, in jih prepričujejo, da tega ne storijo.

Interesni skupini sta se zavzeli tudi za to, da se Ljubljanske mlekarne uvrstijo med podjetja nacionalnega interesa
Interesni skupini sta se zavzeli tudi za to, da se Ljubljanske mlekarne uvrstijo med podjetja nacionalnega interesa FOTO: POP TV

Janez Sušnik, predstavnik interesne skupine lokalnih interesov, je dejal, da kmetje o prodaji "vedo malo ali nič". Po njegovih besedah so ogorčeni, ker vse izvejo iz časnikov. "Menim, da gre za prodajo špekulantom, da gre za prodajo zemljišč in opreme. Vlada naj zato dodatno dobro premisli," je opozoril.

Predstavnik interesne skupine lokalnih interesov Marjan Maučec je ocenil, da je besedi nacionalni interes treba dati večjo težo. "Ljubljanske mlekarne so v nacionalnem interesu," je poudaril in dejal, da se pojavlja bojazen, da bi se z mlekarnami zgodilo isto kot s Tovarno sladkorja Ormož. Prepričan je še, da gre za kupovanje trga in da novi lastnik ne bo vlagal v razvoj.

Zadruge razmišljajo o odkupu delnic

Predsedniki zadrug in kmetijska ministrica Lukačičeva so izpostavili pomembnost večinskega deleža v Ljubljanskih mlekarnah
Predsedniki zadrug in kmetijska ministrica Lukačičeva so izpostavili pomembnost večinskega deleža v Ljubljanskih mlekarnah FOTO: POP TV

Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Marija Lukačič je po sestanku s predsedniki devetih zadrug Mlekodela ugotovila, da "bi bile zadruge pripravljene ponovno razmisliti o prodaji Ljubljanskih mlekarn, če bi skupaj našli rešitev, ki bi zadrugam omogočila odkup delnic v višini večinskega deleža v Ljubljanskih mlekarnah". Pogovori se bodo v razširjeni sestavi nadaljevali prihodnji teden, takrat pa bodo tudi znane konkretne rešitve, je povedala ministrica.

Po besedah Lukačičeve so na sestanku izpostavili različne možnosti, kako obdržati v slovenski lasti 51-odstotni delež v Ljubljanskih mlekarnah. Te možnosti je treba še premisliti, konkretne odločitve pa bodo sprejeli prihodnji teden, ko bodo delo nadaljevali v razširjeni sestavi, skupaj s Kapitalsko zadrugo (KAD), Zadružno zvezo, Mlekodelom, danes prisotnimi zadrugami in nekaterimi zadrugami, ki niso vključene v Mlekodel, je povedala ministrica.

Predstavniki zadrug so pozdravili ponujeno pomoč ministrice in možnost sodelovanja. Z ministrico se strinjajo, da so Ljubljanske mlekarne za Slovenijo strateškega pomena, poudarili pa so še, da sedanji predlog predvideva izpeljavo zadeve prek najširših organov zadrug, občnih zborov, s čimer bodo poskušali problematiko približati vsem slovenskim kmetom.

Tudi svet KGZS proti

Proti prodaji Ljubljanskih mlekarn je tudi svet Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Zavzema se za ohranitev večinskega lastniškega deleža v mlekarnah in ohranitev celotne predelave mleka v Sloveniji. Svet zbornice, ki se je sestal v torek, je obravnaval tudi predlog nove davčne zakonodaje in ob tem pozval DZ, da pri sprejemanju zakonodaje upošteva predloge in pripombe zbornice.

KGZS se zavzema za ohranitev večinskega lastniškega deleža v mlekarnah in ohranitev celotne predelave mleka v Sloveniji
KGZS se zavzema za ohranitev večinskega lastniškega deleža v mlekarnah in ohranitev celotne predelave mleka v Sloveniji FOTO: POP TV

Prav tako svet zbornice poziva vlado in DZ, da se pri spremembi zakona o trošarinah delež vračila trošarine, ki jo lahko uveljavljajo kmetje, iz obstoječih 50 odstotkov poveča na 90 odstotkov. Finančno ministrstvo pa je svet pozval k spremembi pravilnika o načinu vračila trošarine za energente, ki se uporabijo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije, kjer naj se kot osnova za dokazovanje upravičenosti na kmetijskih površinah upoštevajo grafične enote rabe kmetijskih gospodarstev.

Svet je obravnaval tudi problematiko gensko spremenjenih rastlin. Člani sveta so opozorili, da je v razmerah slovenskega kmetijstva zaradi razdrobljenosti posesti in pridelave sobivanje kmetovanja z in brez gensko spremenjenih rastlin težko izvedljivo. Zato je potrebno v zakonu o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z ostalimi kmetijskimi rastlinami poiskati ustrezne rešitve.

V zvezi s prestrukturiranjem Tovarne sladkorja Ormož pa člani sveta zbornice od tovarne in kmetijskega ministrstva pričakujejo pravočasno pripravo načrta prestrukturiranja in pripravo ustreznih meril za določitev deležev pomoči za prestrukturiranje pridelovalcem sladkorne pese ter upravljavcem strojev.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.