Razmah informacijskih in komunikacijskih tehnologij po mnenju nekdanjega ministra za razvoj Žiga Turka daje posameznikom na voljo dostop do izjemnega števila informacij in znanja. Vse organizacije, tudi vlade, bi se tako lahko oprle na veliko sposobnih ljudi zunaj.
Turk meni, da v času krize dostikrat zmanjka časa, da bi se ukvarjali z dolgoročnejšimi strateškimi premisleki.
"Razumljivo je, da je slovenska vlada, kot vse vlade, bolj usmerjena v gašenje požarov, a preveliko ukvarjanje s posameznimi podrobnostmi, tajkuni in podobnim, pa pomeni, da se niti s krizo ne ukvarja, ampak s stvarmi, ki so čisto zunaj nekih strateških razmišljanj," je dejal.
Tudi univerzitetni prostor bi lahko bil po njegovih besedah bistveno bolj odprt. "Univerzitetni prostor poskuša nekatere večje univerze dobesedno zapirati," je dejal in dodal, da je po njegovem mnenju dolžnost ljubljanske univerze poskrbeti za to, da ostane v Sloveniji čim več med seboj konkurenčnih univerz.
Turk kot nekdanji minister za razvoj poudarja, da ima vlada premalo reformskih načrtov, na primer o tem, kako uporabiti krizo za to, da izvede reforme, za katere se že dolgo časa ve, da jih je treba izvesti. Pri tem je omenil reformo trga delovne sile in socialnih transferjev. "Z enako strukturo gospodarstva ni pametno iziti iz te krize – zamrzniti število zaposlenih in proizvodne programe, pomoč usmeriti v to, da se delovna mesta zamrznejo. Premalo se dela na tem, da bi se nova mesta ustvarjala," je opozoril.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.