Gospodarstvo

Tvegane države PIGS

New Jersey/Ljubljana, 08. 05. 2010 08.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Bonitetna agencija D&B opozarja pred povečanimi tveganji za poslovanje v območju skupne valute, pri čemer še posebej omenja Grčijo, Portugalsko, Irsko, Italijo in Španijo.

Tveganje po navedbah omenjene agencije predstavljajo tudi ostri varčevalni ukrepi, ki jih bodo morale države izpeljati, to pa bi lahko negativno vplivalo na domačo porabo in ogrozilo gospodarsko okrevanje. Širši problem v območju evra je izpostavljenost evropskih bank do grških državnih obveznic. Če bi se razmere zaostrile še v Španiji in na Portugalskem, bi to lahko povzročilo novo krizo finančnega sektorja, piše v poročilu, ki ga je posredovala bonitetna hiša I.

Bonitetna agencija Dun&Bradstreet (D&B) v posebnem poročilu o posledicah grške dolžniške krize na območje evra opozarja pred povečanimi tveganji za poslovanje v območju skupne valute, pri čemer še posebej omenja Grčijo, Portugalsko, Irsko, Italijo in Španijo. V D&B opozarjajo na naraščajočo nevarnost širjenja dolžniških težav v evrskem območju.

D&B vlagatelje v območje evra opozarja, naj ne bodo pozorni zgolj na tveganje za odplačilo državnih dolgov, temveč tudi na širše tveganje držav, ki vključuje vse potencialne nevarnosti za donosnost trgovine in naložb v posamezni državi.

Vlagateljem priporočajo tudi, naj bodo pozorni na povečana plačilna tveganja in možnost za poslabšanje plačilnih pogojev. Svetujejo jim, naj podrobno spremljajo razmere v t.i. skupini PIGS (vanjo v agenciji uvrščajo Portugalsko, Irsko, Italijo, Grčijo in Španijo), tudi če niso neposredno izpostavljeni v teh državah, in da naj se zavarujejo pred valutnim tveganjem.

Evro
Evro FOTO: Reuters

V D&B tako pravijo, da morajo biti vlagatelji v skupini PIGS pozorni na mešanico političnih tveganj, kot je šibka učinkovitost vladnih struktur, gospodarskih tveganj, ki jih prinaša šibko okrevanje po krizi, in povsem poslovna tveganja, kot je npr. slabša plačilna sposobnost podjetij.

Povečanje stečajev in drugih insolvenčnih postopkov je tako po oceni D&B okrepilo tveganja neplačil v najbolj ranljivih državah območja evra. Za skupino PIGS tako bonitetna agencija vlagateljem svetuje premislek o zaostritvi plačilnih pogojev do poslovnih partnerjev v teh državah.

D&B ocenjuje, da tveganje širitve javnofinančnih težav izven skupine PIGS ostaja velika težava, saj so proizvodnja in dobavne verige v Evropski uniji močno povezane. Ravno zato v agenciji vlagateljem svetujejo, naj bodo pozorni na razvoj dogodkov v PIGS, tudi če ne poslujejo v teh državah.

Med bistvenimi dejavniki, ki bodo določali nadaljnji razvoj dogodkov glede grške dolžniške krize in možnosti okužbe drugih ranljivih držav, D&B omenja pripravljenost držav, da izvajajo sprejeti mehanizem posojil Grčiji, zmožnost drugih držav iz skupine PIGS, da brez zunanje pomoči dostopajo do sredstev na kapitalskih trgih, vpliv javnofinančnih težav na realni sektor, politična nestabilnost in valutna tveganja.

Nevarnost insolventnosti Grčije je po mnenju agencije še vedno omejena, a te ni mogoče izključiti po letu 2011, če bo Grčija izgubila močno politično podporo v območju evra. Cena zadolževanja drugih držav iz skupine PIGS naj bi se zaradi strahu na finančnih trgih še zviševala.

To naj bi povzročilo tudi nadaljnje padanje borznih indeksov in zvišanje cene za zavarovanja posojilnih tveganj, še posebej v Grčiji, Španiji in na Portugalskem. Zaradi tega bi se podjetja v teh državah lahko znašla v težavah z denarnim tokom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

livelife
08. 05. 2010 23.08
PIIGS in ne PIGS!
gozdar1
08. 05. 2010 17.10
Bonitetna ocena oz. kako prodati zarjavelo zelezo za suho zlato...
Nauders
08. 05. 2010 15.20
Bonitetna Hiša še ena neumnost za vse sposobnih ter vsevedih Ekonomistov ti so hujši od jehovcev morda rabijo bazen, da si ohladijo svoje vroče Tintare od nemogočih smešnih in kretenskih idej. lol
mksonce
08. 05. 2010 14.41
če bi bil denar pravilno razporejen potem ne bi nikoli bilo kriz. torej se ve zaka jprihaja do kriz in kaj imajo nekateri od njih. zgleda, da se človeštvo skozi zgodovino ni kaj dosti naučilo!!!
Jure Kacicnik
08. 05. 2010 14.40
Če to ni višek sprenevedanja in arogance do ljudi. Grčija je dolžna bankam, ki so pač slabo uporabljale svoja sredstva in računale na račun brez krčmarja - res ne vidim, zakaj bi pomagali grkom, ker itak ne bodo dobili niti centa denarja, ki jim ga pošiljamo - vse gre za banke in za njihove butaste managarje, ki ne znajo delat z denarjem (to so že pokazal). Pol nas pa še oni hočejo učit kako se pride iz krize. Preprosto, denar ki so ga banke dobile za sanacijo, morajo v celoti posodit gospodarstvu, naslednje dejanje bi pa bilo treba nacionalizirat vse banke, ki bi potem seveda dale normalna posojila ljudem, ki jih nujno potrebujejo, ne pa da kot sedaj izkorišćajo stisko le teh in jim zaračunavajo nepošteno visoke obresti (pa še prijazne se kažejo) in tako pospešujejo propad takšnih subjektov. Se pravi kdo je problem...
chiri
08. 05. 2010 14.12
V Španiji naj za začetek igralcem REALa zmanjšajo plače za 50% ker za toliko denarja bi bili lahko vsaj dve svetlobni leti pred ostalimi in z tem privarčujejo letno 500 mio eur. Potem še ostalim klubom v la ligi in bo letni prihranek 3 miljarde letno. Razliko do 10 miljard pa vsi ostali bogati športi klubi
Jožajoža
08. 05. 2010 13.33
na sliki je 885 evrov. a veste, da tako vsoto v gotovini slovenci lahko samo sanjaj
Madeya
08. 05. 2010 12.00
Bonitetna Hiša še ena neumnost za vse sposobnih ter vsevedih Ekonomistov ti so hujši od jehovcev morda rabijo bazen, da si ohladijo svoje vroče Tintare od nemogočih smešnih in kretenskih idej.
Bohem
08. 05. 2010 11.10
Lepo ime (PIGS) za tvegane države :) To ime bi moralo biti prihranjeno za politike tveganih držav.