Hrvaški minister za zdravstvo Andije Hembrang je pojasnil, da so se za umik salame Mini Poli odločili zato, ker vsebuje več kot en odstotek genetsko modificiranih sestavin, čeprav deklaracija na izdelku zagotavlja manjšo količino teh sestavin. Ob tem je Hebrang pojasnil, da na Hrvaškem takšna živila niso prepovedana, a so se za umik salame odločili zato, ker je na deklaraciji zapisano, da ne vsebuje več kot odstotek gensko spremenjenih sestavin.
Hrvaški zdravstveni minister je pojasnil, da je salama Mini poli podjetja Pipo iz Čakovca edini izdelek, pri katerem so v dveh pooblaščenih laboratorijih v tujini ugotovili nesporno več kot enoodstotno vsebnost gensko spremenjenih sestavin.
Preiskave so pokazale, da je med več takimi sestavinami v tem izdelku na prvem mestu soja, in sicer s kar 39 odstotki. Ta naj bi prišla iz uvoza, iz katere države, pa minister ni pojasnil. Iz družbe Pipo so sporočili, da so sestavine prišle iz Evropske unije, dobavitelja pa naj bi že zamenjali. V družbi hkrati zagotavljajo, da so spoštovali vse domače in tuje predpisa, ki zagotavljajo zdravo hrano.
Čim manj genetsko spremenjenih sesatvin
V hrvaški vladi se po besedah Hebranga zavzemajo, da bi bila Hrvaška brez gensko spremenjenih sestavin, napovedal pa je tudi ostrejši nadzor tako domače proizvodnje kot tujih izdelkov.
Cela afera je izbruhnila, ko so pred kratkim v laboratoriju v Osijeku pri pregledu 33 živil odkrili, da je kar 14 takih, ki vsebujejo več kot odstotek gensko spremenjenih sestavin, kar pa ni bilo zapisano na deklaracijah.
Ugotovitve so sprožile preplah in razburjenje v javnosti, minister, ki je bil do teh izsledkov že v začetku skeptičen, pa je sporna živila poslal še v tuje laboratorije, ki pa rezultatov iz Osijeka, razen v enem primeru, niso potrdili. V preostalih 13 vzorcih takih sestavin ni bilo oziroma jih je bilo manj kot odstotek ali pa natančne količine niso mogli zanesljivo potrditi.