Stečaj je bil pričakovan, saj si je družba s sedežem v Chichagu v zadnjih dveh letih nabrala za štiri milijarde dolarjev izgub, najprej zaradi počasne gospodarske rasti v ZDA, nato pa še zaradi terorističnega napada na ZDA 11. septembra lani.
Do konca tega tedna bi morala družba odplačati 875 milijonov dolgov, od tega največ nemški banki Kreditanstalt für Wiederaufbau (500 milijonov dolarjev). Generalni direktor United Airlines Glenn Tilton je na novinarski konferenci v Chicagu obljubil potnikom, da bo promet potekal nemoteno, saj so stečaj razglasili po 11. poglavju zakona o stečajih, kar jim omogoča nadaljevanje poslovanja. Potniki pa bodo prav tako ohranili različne ugodnosti, kot so nagradne milje.
Močno zadolženo podjetje
United Airlines je stečajnemu sodniku Eugeneu Wedoffu prijavila 25,4 milijarde dolarjev premoženja s čimer je to postal največji stečaj v zgodovini letalskih družb in peti največji stečaj v zgodovini ameriških podjetij. Največja ovira večji učinkovitosti podjetja so po mnenju strokovnjakov visoki stroški dela, kar je razumljivo glede na dejstvo, da je United Airlines v 55-odstotnem lastništvu zaposlenih. Poleg tega pa se je položaj poslabšal zaradi počasne gospodarske rasti v zadnjih dveh letih in lanskih terorističnih napadih, po katerih je družba morala odpustiti 20.000 delavcev. Tilton je prepričan, da je bil stečaj edini način za zagotovitev prihodnosti podjetja, končan pa naj bi bil v 18 mesecih. Družba ima na voljo 800 milijonov dolarjev gotovine, poleg tega pa si je od bank, med njimi od J.P. Morgan Chase, Bank One in Citigroup, zagotovila 1,5 milijarde dolarjev posojil.
Stečajni sodnik bo najverjetneje ukazal odpustiti še več, od trenutno 83.000 zaposlenih, ki opravijo vsak dan okrog 1700 poletov v ZDA in po svetu, kar predstavlja 20 odstotkov vsega ameriškega potniškega zračnega prometa. Gospodarski analitiki prav tako pričakujejo, da bo stečajni sodnik ukazal dodatne varčevalne ukrepe in iz flote odstranil večja letala, kot so boeingi 747, ki niso dovolj izkoriščena.
Ozadje potopa
Letošnja izguba bo znašala skupaj 2,5 milijarde dolarjev, saj podjetje menda v zadnjem četrtletju vsak dan pridela sedem milijonov dolarjev izgub. Težave družbe so se stopnjevale že pred terorističnimi napadi tudi zaradi neuspešnih poskusov prevzemanja družbe US Airways, ki so ustvarili preplah med drugimi velikimi prevozniki v ZDA, ki so nato začeli prav tako govoriti o združevanju, tako kot Delta in Continental.
Med zakonodajalci ni bilo pravega navdušenja za združevanja v letalski industriji, saj so menili, da bo to ustvarjalo monopole zaradi katerih potniki ne bodo imeni nobenih koristi. United je odnehal, nakar so odnehale tudi druge letalske družbe. US Airways je prav tako zašel v težave in letos poleti razglasil stečaj po 11. poglavju, čeprav mu je zvezni Odbor za stabilizacijo odobril za 900 milijonov dolarjev kreditnih garancij.