Sindikati železniške infrastrukture v sporočilu, naslovljenem na vlado, DZ in ministrstvo za promet, pristojne še pozivajo, da s primerno prometno politiko zagotovijo ustrezno mesto železnicam v slovenskem transportnem prostoru in s sprejemom ustreznih predpisov preusmerijo težke in nevarne tovore iz cest na železnice.
V Evropi se je delež prepeljanega tovora z železniškim prometom v zadnjih 30 letih znižal za 21 odstotkov in trenutno znaša osem odstotkov. Sindikati železniške infrastrukture zato pozivajo pristojne, da zagotovijo izvajanje zakonodaje s področja železnic in direktiv EU ter zagotovijo varnost uporabnikov in zaposlenih.
Statistični podatki o številu mrtvih in poškodovanih v cestnem prometu držav EU kažejo na to, da je neustrezne razloge za takšno stanje potrebno iskati tudi v neustreznem odnosu vlad in državnih inštitucij do železnic in z njimi povezane prometne politike, še menijo sindikati železniške infrastrukture. V državah EU po njihovih navedbah v prometnih nesrečah letno umre približno 40.000 prometnih udeležencev, skupni stroški prometnih nesreč pa znašajo približno 160 milijard evrov, kar je približno dva odstotka bruto domačega proizvoda EU.