Sodišče Evropskih skupnosti je v razsodbi zavrnilo pritožbo evropskih letalskih družb na uredbo EU o pravicah potnikov v letalskem prometu. Pritožbo na uredbo, ki sta jo februarja 2004 uskladila Evropski parlament in Svet EU in je začela veljati pred približno letom dni, sta vložili Mednarodno združenje letalskih prevoznikov in Zveza evropskih nizkocenovnih letalskih prevoznikov.
Mednarodno združenje letalskih prevoznikov ocenjuje, da bodo družbe imele več kot 600 milijonov evrov stroškov letno, in to v obdobju, ko se letalski prevozniki soočajo z vse višjimi cenami goriva in s povečano konkurenco. V pritožbi so med drugim poudarili, da uredba krši mednarodne sporazume in pravna načela ter daje prednost drugim oblikam javnega prevoza.
Pritožbo evropskih letalskih družb na uredbo EU o pravicah potnikov v letalskem prometu, v skladu s katero morajo letalski prevozniki ob odpovedi, zamudi ali prezasedenosti poletov potnikom plačati odškodnino, je že septembra lani zavrnil pravobranilec Sodišča Evropskih skupnosti, sodišče pa je sledilo njegovemu mnenju. Končna razsodba sodišča sicer v 80 odstotkih primerov sledi mnenju pravobranilca.
Velja za vse polete evropskih družb
Februarja lani je po vsej EU začela veljati uredba, ki je zaščitila letalske potnike v primerih zavrnitve vkrcanja, odpovedi poleta ali velike zamude letov. Po novem morajo letalske družbe potnikom z veljavno vozovnico v primeru zavrnitve vkrcanja zagotoviti drugo možnost poleta oziroma jim izplačati odškodnino. Uredba velja za vse polete evropskih letalskih družb, vključno s čarterskimi, ki se začenjajo ali končajo na kateremkoli evropskem letališču, kakor tudi za vse polete iz EU.
EasyJet za spremembo uredbe
Nizkocenovni letalski prevoznik EasyJet je po objavi razsodbe sodišča Evropsko komisijo pozval, naj spremeni sporno uredbo, ki jo je označil za "najslabši del evropske zakonodaje". EasyJet komisijo poziva, naj uredbo spremeni tako, da bi bile letalske družbe izvzete iz plačevanja odškodnin, ki so posledica dogodkov, na katere same ne morejo vplivati, oziroma da bi družbe vsaj prejele odškodnino za primere, ko so zamude ali odpovedi poletov posledica dela kontrole poletov, letališč, stavk ali ukrepov vlad.
Poleg tega nizkocenovni letalski prevoznik vztraja, da bi morale biti odškodnine sorazmerne glede na ceno letalske vozovnice, pa tudi, da bi morali imeti enake pravice tudi potniki na drugih oblikah javnega prevoza.