Acroni, Metal in Noži po besedah predsednika komisije za vodenje in nadzor postopka prodaje železarskih družb Iztoka Kremserja do nadaljnjega ostajajo pod okriljem Holdinga Slovenskih železarn, ki bo skrbel za njihov nadaljnji razvoj. "Kdaj se bo vlada odločila za ponovno prodajo teh družb, ta trenutek ne morem reči," je poudaril Kremser. Pričakujejo pa, da bodo še letos prodali vse hčerinske družbe ravenskega STO - Strojev in tehnološke opreme, za preostale družbe v sistemu, razen Acronija, Metala in Nože, pa naj bi še letos objavili razpise za prodajo.
V ožji izbor za nakup večinskega lastniškega deleža v jeseniškem Acroniju so se sicer uvrstile dve italijanski jeklarni - Intersider in Valbruna - ter idrijska Hydria, vendar pa je zavezujočo ponudbo za nakup oddala le Valbruna. Za prodajo Metala se je komisija pogajala z avstrijskim Intecom, ki se mu je pridružil slovenjgraški Prevent, ter konzorcijem domačih ponudnikov, ki so ga sestavljali Unior, Merkur, Kovintrade in Cimos. Z največ kupci pa se je komisija pogajala pri prodaji družbe Noži. V ožji izbor so bili izbrani nemški IKS Klingelnberg in Euco Industriemesser, nizozemski Asko in ameriški Kinetic. Slednji je kasneje od nakupa odstopil, Asko in IKS Klingelnberg sta svoji ponudbi združila, Euco pa je k sodelovanju pritegnil Prevent.
Zelena luč za prodajo Sistemske tehnike
Prvo od hčerinskih družb STO je državi že uspelo prodati, poleg nje pa so bile doslej prodane še štiri energetske družbe. Vlada je minuli teden potrdila prodajo Sistemske tehnike ljubljanski družbi Viator&Vektor. Ta bo za 80-odstotni delež v omenjeni družbi odštela 460 milijonov tolarjev.
Kupec naj bi v prihodnjih petih letih za investicije v podjetje namenil 3,4 milijona evrov, prav tako pa bo v prihodnjih petih letih v podjetju delo obdržalo najmanj 290 delavcev. Viator&Vektor se v pogodbi o nakupu 80-odstotnega deleža tudi obvezuje, da v roku najmanj pet let ne bo začel postopka likvidacije družbe in da do vključno leta 2007 ne bo odsvojil, zastavil ali kako drugače obremenil poslovni delež v družbi. Izjema je edino prodaja 29-odstotnega deleža avstrijskemu podjetju Steyr-Daimler-Puch, ki je možna takoj po prehodu poslovnega deleža.