Domnevno varljivi finančni podatki vključujejo izkaze uspeha podjetja za leti 2000 in 2001 ter napovedi za leti 2001 in 2002, preiskavo pa so s pritožbo sprožili delničarji, ki trdijo, da je podjetje pod vodstvom bivšega direktorja Jean-Marie Messierja namenoma zavajalo investitorje.
Kot je znano, je združenje majhnih delničarjev, znano po imenu APPAC že julija vložilo tožbo, češ da Vivendi objavlja "neresnične in sleparske informacije" ter nepravilne bilance in podatke o finančni situaciji.
Sicer pa je Vivendi prejšnji teden na pariškem trgovskem sodišču vložil tožbo proti britanskem mobilnem operaterju Vodafone, s katero zahteva podaljšanje roka ponudbe za prevzem francoskega ponudnika mobilne telekomunikacije SFR, hčerinskega podjetja koncerna Cegetel, ki je v večinski lasti Vivendija. Sodišče je odločilo, da se rok, ki je bil postavljen za 10. november, podaljša do 10. decembra, saj britanski Vodafone ni spoštoval pogojev delničarske pogodbe.
Francoski koncern se trenutno bojuje z milijardnimi dolgovi, ki si jih je nakopal z dragimi prevzemi pod Messierjevim vodstvom. Vivendijeve delnice so v času, ko je bil prvi mož koncerna še Messier, izgubile 70 odstotkov svoje vrednosti, kar je bil tudi eden od vzrokov, da ga je julija nadomestil takratni podpredsednik nadzornega odbora francosko-nemškega farmacevtskega giganta Aventis Jean-Rene Fourtou.