Minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari je prepričan, da bo šlo gospodarstvu postopoma na bolje, ob čemer pa bodo vsi govorili, da gre prepočasi in da je stvar tako rekoč uničena ali pa izgubljena. "A videli boste, v dveh, treh letih bo Slovenija zopet normalno rasla," je dejal v pogovoru za Večer.
Rast sicer ne bo več dosegala šest ali sedem odstotkov, temveč dva, tri, štiri odstotke letno, je dejal. To bo po njegovih besedah dovolj, da bomo rasli hitreje kot ostali del območja evra. "In če bomo le malce bolj odprti, malce bolj iznajdljivi, malce bolj pripravljeni tudi na spremembe, nismo obsojeni na kaj slabega," je zagotovil.
"Če bomo zgolj razmišljali, kako prerazporediti vedno manj tistega, kar imamo, pa ne bo sreče," je nadaljeval. Poleg socialne varnosti je po njegovih besedah zdaj izjemno pomembna prožnost in učinkovitost podjetij. Tem področjem se je vlada doslej premalo posvečala, je ugotovil in dodal, da bodo morali socialni partnerji in drugi razumeti, da je treba omogočiti tudi delovanje podjetij.
'Ni trenutek za povečevanje DDV'
Gaspari se strinja, da zdaj ni trenutek za povečevanje DDV, saj bi težko dvignili samo višjo stopnjo, nižjo, s katero je obdavčena predvsem hrana, pa pustili nespremenjeno. Torej je verjetno zelo malo možnosti za to, da bi se DDV bistveno spremenil, je dejal in izrazil prepričanje, da imamo še rezerve v obdavčitvi nepremičnin.
Te rezerve vidi na poslovnih objektih, poslovnih zemljiščih, zanemarjenih kmetijskih zemljiščih. Z boljšo evidenco se da narediti še marsikaj, je dodal in spomnil, kako so v Grčiji šli s helikopterjem pogledat, koliko bazenov imajo za stenami.
Proti ustanovitvi slabe banke
Gaspari nasprotuje ideji o ustanovitvi slabe banke, prek katere bi država odkupovala terjatve bank. Namesto tega je predlagal, naj banke za poplačilo slabih posojil namenijo del prihrankov iz privarčevanih plač, premoženja in nepremičnin ter izkupiček od prodaje naložb. "Če država misli, da ima toliko denarja, da lahko v celoti dokapitalizira banke, naj ta denar najde in ga tudi vloži. Sam ne vidim možnosti, da bi država sama zagotovila toliko denarja, kot si ga banke želijo," je dejal.
Gaspari ni pristaš zakonskega predpisovanja cen in marž. A nobeden od obstoječih trgov ni popoln, zato ni mogoče iskati edine rešitve v trgu, ki bo vse uredil, je menil. Največ se da narediti s sporazumevanjem v verigi, če posamezni sektorji v verigi niso pripravljeni na nikakršno pogovarjanje, pa je treba to narediti na nekoliko bolj prisilen način.
Predelovalna industrija bi se po Gasparijevih besedah končno lahko začela konsolidirati. Trgovina je medtem to naredila in zdaj je položaj na trgu takšen, da dominira trgovina nad predelovalno industrijo. Tej bi morali omogočiti, da bo lahko zastopala svoje interese. "Pri nas imamo pet trgovcev in veliko število predelovalcev hrane, ki so v podrejenem položaju. Zaradi tega lahko nastanejo težave, ki ne bodo samo ekonomske, ampak tudi socialne," je opozoril.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.