"Udeležba slovenskih podjetij in njihove kompetence so očitno izločitveni dejavnik pri javnih naročilih v Sloveniji. Za Dars pa si upam trditi, da je to že škodljiva dolgoročna poslovna strategija pri večjih projektih," je v izjavi za javnost zapisal glavni direktor kranjskega ponudnika rešitev s področja informacijsko-komunikacijske tehnologije Željko Puljić.
Pri tem je poleg izbora družbe za vzpostavitev sistema elektronskih vinjet izpostavil še izbor izvajalca za elektronsko cestninjenje tovornih vozil, glede katerega se je družba zapletla tudi v sodni spor z Darsom, in projekt izgradnje druge cevi karavanškega predora v vrednosti več kot 90 milijonov evrov.
V Iskratelu bodo po Puljićevih besedah Darsovo odločitev še skrbno preučili, a bodo "glede na to, da je naročnik že sam priznal računsko napako pri izračunu ponderirane cene brez DDV, gotovo sprožili ustrezne zakonsko predvidene postopke". Kot pravi Puljić, pa zaradi "sistematičnega diskriminatornega ravnanja odločevalcev o porabi javnega denarja" v družbi, ki ima od lani novega lastnika, globalno tehnološko podjetje S&T iz avstrijskega Linza, resno razmišljajo tudi o preselitvi sedeža podjetja v tujino.
"Čemu plačevati davke in prispevke v državi, ki diskriminira domače znanje in tako omejuje svoj dolgoročni trajnostni in inovativni razvoj?" se sprašuje prvi mož Iskratela. Ta je prepričan, da je to tudi tema za vlado in pristojne ministre, ki po njegovem mnenju močno zapostavljajo razvoj strateških kompetenc domačih podjetij in posledično celotne države v prihajajoči dobi digitalizacije.
Pri Skytollu zagotavljajo udoben način cestninjenja
Pri izbranem ponudniku SkyTollu odločitev Slovenije pozdravljajo in pojasnjujejo, da je ponujena cena 15,7 milijona evrov končna in vsebuje stroške vzpostavitve sistema ter njegove petletne podpore. "Stroški cestninjenja osebnih vozil so se na Slovaškem zaradi rešitve SkyToll v primerjavi s prejšnjimi papirnimi vinjetami znižali za 60 odstotkov ob hkratnem povečanju donosa za več kot 15 odstotkov v prvem letu od vzpostavitve elektronskega cestninjenja. Nov sistem e-vinjet bo tudi za Slovenijo pomenil gospodarsko učinkovitejši in za voznike uporabniško bistveno udobnejši način cestninjenja v primerjavi z obstoječimi papirnimi vinjetami," je navedel Matej Okáli, generalni direktor in predsednik uprave družbe SkyToll.
Na Darsovem razpisu izbrana ponudba po navedbah Skytolla temelji na izkušnjah pri vzpostavitvi elektronske vinjete na podlagi tehnologije GNSS na Češkem, ki je z njihovo rešitvijo stroške znižala na tretjino in tudi v kriznem 2020 plačilo cestnine povečala za pet odstotkov.
Okali je prepričan, da bo imel Skytoll po dokončnem zaključku razpisa in podpisu pogodbe priložnost, da v Sloveniji "vzpostavi sistem, s katerim bo javnost, ki uporablja slovenske avtoceste, zadovoljna".
Na Darsov razpis so se sicer prijavili trije ponudniki
Na Darsov razpis za vzpostavitev sistema elektronske vinjete, ki naj bi zaživel decembra letos, so se sicer prijavili trije ponudniki – poleg Skytolla še Iskratel v partnerstvu z madžarskima ARH Informatics in Dataking Informatikai ter konzorcij podjetij Marand, Telekom Slovenije, Pošta Slovenije in Kapsch.
Skytollova ponudba je znašala 15,7 milijona evrov brez DDV, ponudba Iskratela z madžarskima partnerjema 14,2 milijona evrov brez DDV, ponudba Maranda, Telekoma Slovenije, Pošte Slovenije in Kapscha pa 33,4 milijona evrov. Dars je Izbral Skytollovo ponudbo, ostali dve pa označil za nedopustni.
V drugem neizbranem izvajalcu, podjetju Marand, so zapisali, da sklep še proučujejo, na izbiro pa za zdaj nimajo komentarja.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.