Približno 50 delavk in delavcev je v ponedeljek vodstvu družbe Steklarna Hrastnik vročilo odpovedi. Nezadovoljni zaposleni so se protestno zbrali pred stavbo družbe ter zahtevali tudi odstop poslovodstva in generalnega direktorja Petra Časa.
Zaposleni poročajo o negotovem delovnem okolju ter izkoriščanju razmerij moči in delovnopravne zakonodaje. V podjetju so v zadnjem času tudi krčili število zaposlenih, zato tisti, ki so ostali, poročajo o izgorelosti. “Dekleta so pri tekočem traku z minimalno zasedbo, plače nikakršne, nečloveške razmere,” je povedala ena od delavk, ki po več kot 30 letih ne želi več delati v Steklarni Hrastnik. "Če bi mi podjetje dalo odpoved, bi dobila 17.000 evrov odpravnine. Če sem jim to poklonila, sem imela trden razlog, da sem si sama dala odpoved," je dodala.
Na dogajanje v družbi se je odzval tudi predsednik sindikata Steklarne Hrastnik, Ivan Kovačič. Kot je zapisal, so v sindikatu "razočarani nad načinom delovanja ter izbira načina komunikacije". Poudaril je, da v sindikatu na noben način niso bili obveščeni o zahtevah delavcev po zamenjavi vodstva oziroma, da zaradi nezadovoljstva z njim desetine zaposlenih namerava podati odpoved delovnega razmerja.
Namigovanj o tem ni bilo niti na zadnjem svetu delavcev konec decembra, pravi Kovačič. "Lahko rečemo, da smo imeli v podjetju pred dobrim mesecem, natančneje 22. 12. 2021, zadnji zbor delavcev in tudi na takratnih zborih ni bilo niti enega vprašanja, pritožbe ali izraženega dvoma o poslovanju podjetja, nezadovoljstva z vodstvom ali rezultati ipd. Zaposleni na zboru niso imeli pripomb niti na prejet najvišji možni še neobdavčeni regres za letni dopust, v letu 2021 pa je bil sprejet sklep o daleč najvišjem izplačilu nagrade za poslovno uspešnost," je zapisal prvi sindikalist v družbi.
"Iskreno nas žalosti, da je manjši del zaposlenih ubral takšno pot komunikacije in tako izbral po našem mnenju neustrezno pot," je dodal Kovačič.
V sindikatu so za zasavski Zon.si še dejali, da si je večina delavcev po njihovih informacijah danes premislila in in so že na svojem delovnem mestu. Menijo, da pri protestnih odpovedih ni šlo za težave v podjetju, ampak za poskus rušenja direktorja. Zatrdili so, da je sodelovanje vodstva s sindikatom več kot korektno in tvorno.
Tudi v Steklarni Hrastnik so za Zon.si potrdili, da so določeni posamezniki močno pritiskali na lastnika Steklarne Hrastnik, naj zamenja vodstvo, "s tem pa so želeli izsiliti menjavo vodstva izključno zaradi lastnih interesov".
Na dogajanje v družbi so se odzvali v zasavski veji Levice, kjer poudarjajo, da je Steklarna Hrastnik dolgo veljala za simbol varnega delovnega okolja s posluhom za zaposlene. "Kot eden večjih regijskih zaposlovalcev ter mednarodno priznanih in nagrajenih podjetij se je javnosti predstavljala kot zasavski gospodarski, razvojni in socialni steber. Včeraj je ponudila še eno potrditev, da delavcu prijaznega kapitalista ni," je dejal Primož Siter, hrastniški in trboveljski poslanec Levice.
V Levici so delavkam in delavcem Steklarne Hrastnik izrekli solidarnost, jim čestitali za odločno držo in ponudili pomoč v sindikalnem povezovanju.
Kot je poudaril Siter: "Gospodarstvo smo delavci! Delavci ustvarjamo dobiček, snujemo razvoj, prispevamo svoje znanje, čas in delo, zato je nujno, da smo prav delavci tisti, ki demokratično sodelujemo pri odločanju in delitvi dobička."
Dodal je, da je, "če želimo kot družba preživeti ter razvojno in gospodarsko napredovati, prva naloga zagotoviti delovno okolje brez izkoriščanja delavk in delavcev, delitev dobička, ki ga ustvarjajo delavci, in demokracijo na delovnem mestu".
V Levici so še zapisali, da bodo budno spremljali razvoj dogodkov in spoštovanje delovnopravne zakonodaje pri hrastniških steklarjih.