Prave posledice finančne krize naj bi šele prišle. Zato se po številnih podjetjih pripravljajo na racionalizacijo poslovanja. Novih delovnih mest bo manj, zagotovo bo prišlo tudi do odpuščanj, na višje plače bomo za nekaj časa pozabili. Mogoče vsega tega še ne občutimo danes, vendar se bodo posledice zmanjšanja investicij, padanja vrednosti premoženja in dragih kreditov poznale v slovenskih podjetjih še dolgo časa.
V težavah so gradbena podjetja, ki se financirajo z zadolževanjem
V zagati so zagotovo številna gradbena podjetja, ki svojo dejavnost v veliki meri financirajo z zadolževanjem. Tako so se na slovenskem nepremičninskem trgu že pojavili tako imenovani paketi stanovanj. Vegrad naj bi Mestni občini Ljubljana v paketu prodal kar 200 stanovanj v Celovških dvorih. Seveda je ob takem nakupu cena kvadratnega metra zelo znižana. Za tovrstno prodajo so se v Vegradu najbrž odločili, da bodo investicijo lahko dokončali, saj je pridobivanje denarja z zadolževanjem pri bankah danes zelo oteženo. Ponudba dodatnih 200 stanovanj, ki naj bi se na razpisu MOL za neprofitna najemna stanovanja pojavila že v kratkem, za nepremičninske posrednike zagotovo ne pomeni nič dobrega, glede na stanje na trgu pa lahko to le še pospeši padec cen v glavnem mestu.
V Triglavu najeli 55 milijonov evrov posojila
Kljub izredno neugodnim razmeram pri najemanju kreditov pa so se pri zavarovalnici Triglav odločili za najem kratkoročnega posojila v vrednosti 55 milijonov evrov. Zakaj bodo porabili denar, je težko ugibati. V vodstvu trdijo, da gre za sredstva, ki bodo zagotovila nemoteno poslovanje, brez da bi bili prisiljeni prodajati naložbe iz svojega portfelja. Zakaj bi bili prisiljeni prodajati naložbe, sicer ni jasno, saj so še ta teden na straneh Ljubljanske borze objavili, da večjega upada povpraševanja po njihovih produktih ni. Če se odločimo, da bomo na to informacijo gledali optimistično, nas lahko razveseli dejstvo, da uprava Triglava meni, da bodo njihove naložbe ponovno pridobile na vrednosti. In to celo v tej meri, da se je bolje zadolžiti pri treh bankah pod silno neugodnimi pogoji kot pa naložbe prodati.
V Istrabenzu so odprodali delnice Petrola
Prodaji naložb pa se niso uspeli izogniti pri Istrabenzu, ki je prodal odstotek delnic Petrola. Prodaja delnic ne bi bila nič neobičajnega, če ne bi pri Istrabenzu v lanskem prevzemnem dvobojevanju za delnico Petrola plačali 1000 €, prodali pa so jih po 400€. Istrabenz se je v tej krizi znašel v silno neugodnem položaju, saj se poleg padca vrednosti delnic soočajo tudi z zelo neugodnimi pogoji poslovanja, saj se višajo cene energentov in surovin, večja pa je tudi finančna nedisciplina. Del pridobljenega denarja iz kupnine bo šel tudi za izplačilo dividend, ki jih je določila skupščina podjetja. V Istrabenzu so očitno mnenja, da bodo morali prodati še kakšno izmed naložb, saj so sestavili celo seznam sredstev in naložb, ki so poslovno nepotrebna, nimajo strateškega pomena ali ne ponujajo pričakovanega donosa. S prodajo le-teh se bodo izognili odvisnosti od bank in neugodnih kreditov, ki jih v času krize le-te ponujajo.
Večja podjetja trdijo, da kriza ne bo vplivala, a vlagateljev to očitno ne prepriča
Prek spletnih strani Ljubljanske borze je svoje vlagatelje nagovoril tudi Mercator. V obvestilu so sporočili, da je njihovo poslovanje normalno ter da kratkoročno v njihovem poslovanju ne bo občutiti posledic krize. Glede na trajanje razmer v finančnem sektorju pa bodo prilagodili poslovni načrt za leto 2009 in po potrebi tudi srednjeročni načrt do leta 2012.
Na splošno paradni konji slovenskega gospodarstva trdijo, da poslovni rezultati za leto 2008 zaradi finančne krize ne bodo bistveno slabši od načrtovanih. Zanimivo pa je, da tovrstne napovedi ne predramijo vlagateljev. Mogoče bi jih bilo treba spomniti na to, da lastništvo delnice prinese tudi udeležbo pri delitvi dobička. Če povemo poenostavljeno: danes lahko za pol toliko denarja, kot bi ga za določeno delnico odšteli lansko leto, dobite enako dividendo.
Torej, naredimo kratko primerjavo na še enem izmed podjetij, ki je objavilo, da ne občuti večjih učinkov finančne krize – Telekom Slovenije. Če bi bili v lanskem oktobru lastniki delnic Telekoma v višini 4400 evrov (okoli 10 delnic), bi ob delitvi dobička prejeli dividende v višini 128 evrov. Če danes kupite delnice v vrednosti 4400 evrov (enotni tečaj 185,91) in se pri Telekomu, glede na to, da posledic finančne krize skorajda ne občutijo, odločijo izplačati enako dividendo, boste prejeli skoraj 303 evrov. Vredno razmisleka?
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.