
– zagon posla (28. mesto),
– pridobitev gradbenega dovoljenja (63. mesto),
– registracija lastnine (97. mesto),
– pridobitev kredita (116. mesto),
– zaščita upnikov (20. mesto),
– plačevanje davkov (80. mesto),
– mednarodno poslovanje (56. mesto),
– uveljavitev pogodb (60. mesto) in
– zapiranje podjetja (38. mesto).
Preostale države v regiji so za Slovenijo, z izjemo Makedonije, ki je na visokem 38. mestu. Madžarska je na 46., Črna gora na 66., Italija na 80. mestu. Hrvaška se je povzpela za pet mest, z 89. na 84. Glavni razlogi za napredovanje na lestvici so v gospodarskih reformah, možnosti elektronskega vpisa v poslovni register in lažjem pridobivanju gradbenega dovoljenja po združitvi lokacijskega dovoljenja in potrdila o načrtu projekta. Sledijo Srbija na 89., BiH na 110. in Kosovo na 119. mestu.
Na vrhu in na dnu brez sprememb
Na vrhu lestvice 183. držav z vsega sveta ni sprememb. Tako kot leta 2010 so na prvih petih mestih Singapur, Hongkong, Kitajska, Nova Zelandija, Velika Britanija in ZDA. Tudi na dnu je vse isto: zadnja mesta držijo Eritreja, Burundi, Srednjeafriška republika in Čad.
Med državami z največjim napredkom v izboljšanju zakonodaje za lažje poslovanje so Gruzija, Ruanda, Belorusija, Burkina Faso, Savdska Arabija, Mali, Kirgistan, Gana, Hrvaška in Kazastan. ''Vse so v petih letih udejanjile več kot 12 reform za lažje poslovanje,'' piše v poročilu.
Pogoji poslovanja se ocenjujejo po osmih kriterijih: po odprtju podjetja, pridobivanju gradbenega dovoljenja, vpisu lastništva, dobivanju kredita, plačevanju davkov, mednarodnem poslovanju, reševanju trgovinskih sporov in možnosti stečajnih postopkov. Letos so uvedli še kriterij sprememb poslovnega okolja v zadnjih petih letih.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.