Pri Forbesu so vzeli za primer letno bruto plačo v višini 50.000 evrov. Od tega dobi zaposleni v Združenih arabskih emiratih v žep 47.500 evrov. Od evropskih držav je že na osmem mestu Slovaška, kjer zaposlenemu ostane skoraj 38.000 evrov, prav na zadnjem mestu 50 mestne lestvice pa je Slovenija, ki zaposlenemu vzame skoraj polovico. V članku so izrecno zapisali, naj investitorji ne zamenjujejo Slovaške s Slovenijo.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Milojka Kolar je pojasnila, da revija Forbes zbira in objavlja predvsem podatke o menedžerskih oziroma zelo visokih plačah. "Zato so ti podatki, kar se tiče primerjav, bodisi s povprečnimi ali minimalnimi plačami, neustrezni," je opozorila Kolarjeva.
Nižje plače – manjši davki
Nižje plače so namreč manj obdavčene, kljub temu pa se investitorji odločajo za tujino - najbolj izstopa Slovaška, ki med drugim postaja vodilni evropski izdelovalec avtomobilov.
Miro Sotlar, podpredsednik Gospodarske zbornice Slovenije, je dejal, da se Slovenija po bruto plačah lahko primerja s Portugalsko in Grčijo. "Logično pa je, da imajo oni višje neto plače, ker imajo nižje prispevke in davke," poudarja Sotlar.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič meni, da je država preveč radodarna, ko gre za ustanavljanje raznih institucij, ustanov, kar delodajalci občutijo kot visoke bruto plače, delavci pa nizke neto plače.
Vlada mora zato tuje vlagatelje privabiti in obdržati s subvencijami, kakršno je namenila Revozu - 40 milijonov evrov nepovratnih sredstev, s čimer je zagotovila 3200 delovnih mest, ker bi sicer Renault najbrž preselil proizvodnjo v Turčijo.
Preselitev Renaultove proizvodnje bi za Slovenijo pomenila velik izpad davkov in prispevkov v državni proračun, pojasnjuje ministre za gospodarstvo Matej Lahovnik. "Po naših izračunih se bo, gledano v celoti, upoštevajoč vseh 2800 delovnih mest, ta investicija države povrnila že prej kot v treh letih," je dejal Lahovnik. Vlada sicer napoveduje še dodatna znižanja davkov na plače.