Postopek dokapitalizacije je potrebno dokončati še letos, so se strinjali člani nadzornega sveta, upravi pa naložili, naj vplačana denarna sredstva za predvideno povečanje osnovnega kapitala zadrži na posebnem računu do pravnomočnosti sodne odločitve oz. do izvedbe vpisa registracije. Kot je znano, je ljubljansko okrožno sodišče prejšnji teden zavrnilo zahtevo države po razveljavitvi sklepa o dokapitalizaciji, h kateri je uprava Zavarovalnice Triglav sredi poletja povabila svoje delničarje. Na finančnem ministrstvu se z odločitvijo sodišča ne strinjajo, zato bodo postopek nadaljevali pred višjim sodiščem.
Uprava največje slovenske zavarovalnice je poziv delničarjem k vpisu 1800 novih delnic z nominalno vrednostjo 498.000 tolarjev in prodajno ceno 1,131 milijona tolarjev objavila 24. julija, postopek vpisovanja pa se je uspešno končal 27. avgusta. Ker pa so bili k dokapitalizaciji povabljeni le lastniki nominiranega kapitala, nenominiranega pa ne, sta se država in državni pravobranilec na takšno ravnanje uprave pritožila. Trdita namreč, da se z dokapitalizacijo izgublja delež države v zavarovalnici, zato naj počaka z dokapitalizacijo do sprejetja zakona, ki bo uredil razmerja med zasebnim in nenominiranim kapitalom. Sodišče je prejšnji teden odločilo zavarovalnici v prid, ki pa kljub prvostopenjski odločitvi še ne bo mogla izpeljati dokapitalizacije, saj odločitev še ni pravnomočna. Tako bodo vplačana sredstva v višini 896,4 milijona tolarjev še vedno ostala na posebnem računu zavarovalnice.
Kot je na današnji seji ugotovil nadzorni svet Zavarovalnice Triglav, je dokapitalizacija nujno potrebna zaradi uskladitve z določbami novega zakona o zavarovalništvu, ki določa stroge pogoje glede kapitalske ustreznosti zavarovalnic, prav tako pa tudi s poslovno politiko zavarovalnice. Nadzorni svet je upravi naložil, naj uresničuje sprejeto poslovno politiko tako pri uvajanju novih zavarovalnih vrst kot tudi pri širitvi na tuje trge, hkrati pa izpolnjuje zakonske pogoje za uresničevanje sprejete poslovne politike in zahtev glede kapitalske ustreznosti zavarovalnice. Država Zavarovalnico Triglav po mnenju nadzornega sveta obravnava neenakopravno, saj pri številnih dokapitalizacijah, ki so jih izvajale druge tudi še neolastninjene zavarovalnice, ni ukrepala. To je sicer že drugi poskus dokapitalizacije Zavarovalnice Triglav, leta 1999 je po vloženi sodbi države postopek prekinila.
Po mnenju nadzornega sveta zavarovalnice je potrebno celoten postopek povečanja osnovnega kapitala izvesti do konca, še posebej zato, ker je Agencija za zavarovalni nadzor že pred časom ugotovila kapitalsko neustreznost zavarovalnice oz. primanjkljaj kapitala in bi obstajala potencialna nevarnost odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti, kar bi lahko povzročilo nepopravljivo škodo ne le delničarjem temveč predvsem zavarovancem.
Nasprotno pa na finančnem ministrstvu trdijo, da bi s spremembo osnovnega kapitala povzročili oškodovanje premoženjskih upravičenj nenominiranega kapitala. Ravnanje uprave sicer ni v nasprotju z veljavnimi predpisi, saj zakon o lastninskem preoblikovanju za zavarovalnice ne velja, zakon o lastninjenju zavarovalnic pa je bil razveljavljen. Zato namerava vlada v izogib zagotavljanja varstva zgolj preko sodnih mehanizmov v DZ poslati zakon, ki bo v prehodnem obdobju do lastninjenja preprečil poskuse spreminjanja lastniških razmerij v kapitalu zavarovalnice. Z zakonom naj bi zagotovili tudi neovirano poslovanje zavarovalnic, ki bodo lahko pridobivale dodatni kapital na način, ki ne bo posegal v razmerja med zasebnim in družbenim kapitalom.
Na finančnem ministrstvu so še pojasnili, da so z zahtevo po prepovedi dokapitalizacije poskušali preprečiti oškodovanje družbenega oz. nenominiranega kapitala, ki bi nastalo, če bi Zavarovalnica Triglav izvedla enostranski poseg v obstoječ osnovni kapital. S tem bi se spremenila struktura lastništva z možnostjo, da zasebni kapital pridobi kontrolni delež, ki znaša prek 50 odstotkov vseh lastniških upravičenj. Država se zaveda dejstva, da nima statusa delničarja po zakonu o gospodarskih družbah, zato je tožbo temeljila na odločbi Ustavnega sodišča, ki razveljavlja zakon o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. Ustavno sodišče namreč nesporno ugotavlja, da je potrebno pričakovane pravice bodočih delničarjev upoštevati kot ustavnopravno zavarovane pravice. Okrožno sodišče se do teh stališč Ustavnega sodišča ni opredelilo.
Med največjimi delničarji Zavarovalnice Triglav so Hit s skoraj sedemodstotnim deležem, Pozavarovalnica Sava z dobrimi petimi odstotki, Zavarovalnica Triglav z nekaj manj kot štirimi odstotki in Autocommerce z dobrimi tremi odstotki.