Gospodarstvo

V ZDA najnižja obrestna mera v 40 letih

Washington/New York, 03. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Desetčlanski zvezni odbor za odprti trg ameriške centralne banke (Fed) se je odločil, da bo že devetič letos znižal vodilno obrestno mero, in sicer za pol odstotne točke na 2,5 odstotka, kar je najnižja raven v zadnjih 40 letih.

Denar
Denar FOTO: Reuters

Kot so sporočili z ameriške centralne banke, so nedavni teroristični napadi na ZDA še poslabšali že tako slabe razmere v ameriškem gospodarstvu in povečali negotovost, zaradi česar se je dodatno zmanjšala poraba tako gospodinjstev kot podjetij.

Kljub temu pa so dolgoročne napovedi za gospodarsko rast še vedno ugodne. Ameriško gospodarstvo, ki se je že pred terorističnimi napadi v ZDA soočalo z znaki upočasnjevanja rasti, je po dogodkih 11. septembra v še težjem položaju. Kot ugotavljajo analitiki, zniževanje obrestnih mer najverjetneje ne bo preprečilo zdrsa ameriškega gospodarstva v recesijo, vseeno pa naj bi prispevalo k hitrejšemu okrevanju. Gospodarska rast v ZDA je v drugem četrtletju znašala skromnih 0,3 odstotka, kar je najnižja četrtletna rast BDP v zadnjih osmih letih. Ukrep ameriške centralne banke je izničil obresti za kratkoročne depozite, ki so ob upoštevanju inflacije praktično negativne, saj je avgustovska letna stopnja inflacije dosegla 2,7 odstotka, kar je več, kot znašajo trenutne obresti.

Kot menijo nekateri bančniki, gre za "brezplačen" denar, kar je zelo stimulativno za naložbe. Fed je obrestne mere nazadnje znižal 17. septembra, ko se je tik pred začetkom vnovičnega trgovanja na Wall Streetu odločil za znižanje ključne obrestne mere za 50 bazičnih točk. Poznavalci ne izključujejo možnosti, da bo Fed obrestno mero znižal tudi na novembrskem zasedanju.

Za hrano bo prosilo novih deset milijonov ljudi.
Za hrano bo prosilo novih deset milijonov ljudi. FOTO: Reuters

Svetovna banka opozarja, da se bo zaradi terorističnih napadov povečala svetovna revščina, saj bo hudo prizadeta gospodarska rast v nerazvitih državah. Uvodna predvidevanja o vplivih terorističnih napadov kažejo, da se bo gospodarska rast v nerazvitih državah, ki je še lani znašala 5,5 odstotka, letos zmanjšala na 2,9 odstotka.

Predsednik Svetovne banke James Wolfensohn predvideva, da bo na lakoto obsojenih dodatnih 10 milijonov ljudi, močno pa bodo prizadete sposobnosti za boj proti otroškim boleznim in podhranjenosti. "Teroristični napadi na ZDA so že vplivali na svet, saj so v njih umrli državljani približno 80 držav. Na Svetovni banki predvidevamo, da bo zaradi napadov umrlo na desettisoče otrok in da bo približno 10 milijonov ljudi padlo pod mejo revščine, ki je dolar na dan," je dejal Wolfensohn. Dokazov o zmanjšani gospodarski aktivnosti in višjih stroških poslovanja je veliko. Med njimi so zamude pri carinjenju blaga in porast stroškov zavarovanja. Posebej prizadet je turizem, saj je na primer odpovedanih kar 65 odstotkov turističnih obiskov območja karibskih držav. Svetovna banka zato poziva vse države, naj povečajo trgovinsko menjavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10