Gospodarstvo

V ZDA nižji davki in višji javni dolg

Washington, 28. 05. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški predsednik George Bush je v torek potihem in brez javnih ceremonij podpisal zakon, po katerem se lahko ameriški javni dolg poveča za 984 milijard dolarjev na 7,4 bilijona dolarjev.

Zakon je potreben zaradi rekordnega proračunskega primanjkljaja, ki bo po ocenah kongresnega proračunskega urada letos dosegel 300 milijard dolarjev, po ocenah nekaterih zasebnih ekonomistov pa celo 500 milijard dolarjev.

Primanjkljaj bo poskočil tudi zaradi novega zakona o davčnih olajšavah, ki pa ga bo Bush danes v Beli hiši podpisal zelo slovesno.

Demokrati opozarjajo, da vodi Bush državo v katastrofo in bo prihodnjim generacijam naložil preveliko breme, republikanci pa trdijo, da so nove davčne olajšave v višini 330 milijard dolarjev v naslednjih desetih letih potrebne zaradi oživitve šepajočega gospodarstva.

Oba domova ameriškega kongresa sta že v petek potrdila nov paket davčnih olajšav in 20 milijard dolarjev proračunske pomoči zveznih držav, senat pa je prav tako na hitro in potihem zvišal mejo, do katere si lahko zvezna država izposoja denar. Predstavniški dom je zakon o zvišanju javnega dolga sprejel prav tako potihem, že ko je sprejemal proračun za naslednje leto. Bush in drugi republikanski zagovorniki nižjih davkov bodo v sredo v Beli hiši proslavljali, številni resni ekonomisti pa se zadnje dni držijo za glavo in opozarjajo pred fiskalno katastrofo.

Tokratne davčne olajšave so predvsem nadgradnja davčnih olajšav, sprejetih leta 2001, ki bodo proračun do leta 2010 stale 1,3 bilijona dolarjev. Majhna podjetja bodo lahko že letos odpisala stroške za investicijska vlaganja v opremo, do leta 2005 pa skupaj do 100.000 dolarjev. Večja podjetja lahko sedaj odpišejo polovico stroškov za investicije. Starši bodo lahko za otroka namesto sedanjih 600 dolarjev uveljavljali do 1000 dolarjev davčnih olajšav. Zakon znižuje vse stopnje razredov davka od dohodka.

Najpogosteje oglaševani del tokratnih davčnih olajšav je bila odprava davka na dividende, vendar se to ni zgodilo. Namesto tega je stopnja davka na dividende s sedanjih 38,6 odstotka padla na 15 odstotkov, prav toliko pa po novem znaša tudi stopnja davka na dobiček od prodaje premoženja, za katerega je bilo doslej potrebno odmeriti 20 odstotkov.

Številke o proračunskem primanjkljaju kažejo na dolgo pot, ki jo je ameriški proračun prehodil v kratkih dveh letih - od rekordnega presežka leta 2000 do rekordnega primanjkljaja leta 2003, ki je že v prvi polovici leta presegel 206 milijard dolarjev. Bush mlajši je s tem že uspel prekositi svojega očeta, ki je leta 1992 izgubil volitve tudi zaradi rekordnih 200 milijard dolarjev primanjkljaja.

Politični analitiki ocenjujejo, da so Busheve davčne olajšave poleg obdarovanja bogatih donatorjev namenjene tudi uničenju demokratov, ki bodo morali za svoje socialne in druge programe predlagati zvišanje davkov. Bush prav tako trdi, da bodo njegove davčne olajšave v naslednjih desetih letih ustvarile milijon novih delovnih mest, medtem ko demokrati po drugi strani opozarjajo, da je v zadnjih dveh letih šlo po zlu dva milijona delovnih mest.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10