V slovenskih naravnih zdraviliščih je v prvih petih mesecih letos število domačih gostov poraslo za 3,3 odstotka, tujih pa za dobrih osem odstotkov. V strukturi tujih gostov se je ohranil 43,2-odstotni delež gostov iz Avstrije, povečal pa se je delež gostov iz Italije, in sicer za 14 odstotkov, s Hrvaške pa za devet odstotkov. Število nemških gostov je upadlo za tri odstotke, so sporočili iz Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč.
Skupno število nočitev med januarjem in majem se je povečalo le za 0,4 odstotka, tako da se je povprečna doba bivanja gostov v zdraviliščih znižala z lanskih 4,79 dneva na 4,57 dneva. Pri tem se je število nočitev tujih gostov povečalo za 1,7 odstotka, nočitve domačih gostov glede na enako obdobje lani pa so upadle za pol odstotka.
Slabo vreme skazilo začetek poletne sezone
Medtem ko je bilo v maju tujih gostov kar za 15,7 odstotka več kot maja lani in so ustvarili za približno odstotek več nočitev, se je število domačih gostov maja v zdraviliščih znižalo za 5,3 odstotka. To pomeni, da so domači gostje ustvarili za 8,3 odstotka manj prenočitev kot maja lani. Zaradi slabih vremenskih razmer zdravilišča v mesecu maju niso bila najbolj zadovoljna z začetkom kopalne sezone na odprtih bazenih. Kljub temu pa jim je uspelo del izpada nadomestiti s povečanim obiskom v zaprtih bazenskih kompleksih.
Pred začetkom poletne sezone so se številna zdravilišča odločila za popestritev in izboljšanje ponudbe. V Topolšici je gostom na razpolago novi zunanji bazen v treh terasah s 1000 kvadratnimi metri vodne površine, sredi junija bodo odprli zunanje bazene v Termaliji v Termah Olimia. Konec maja bodo na Ptuju odprli dodatnih 1400 kvadratnih metrov vodnih površin z največjim sistemom toboganov v Sloveniji in počasno reko. V juliju bo na razpolago nov zunanji bazen na Dobrni. V Rogaški Slatini poteka prenova polovice sob v največjem hotelu Sava, k prenovi fizioterapije in pridobitvi nove vsebine ponudb pa so pristopili v Moravskih Toplicah in Radencih.