Gospodarstvo

Več služb, manj pravic?

Ljubljana, 28. 06. 2010 06.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ko se nekdo želi zaposliti pri več delodajalcih, je edina preostala možnost zaposlitev za krajši delovni čas. In kako je potem z dopustom, regresom, stroški prevoza na delo in delovno dobo?

V naše uredništvo smo prejeli zanimivo vprašanje glede obstoječih pravic v primeru zaposlitve pri več delodajalcih. Naša bralka Marjana se je zaposlila za krajši delovni čas (4 ure) pri enem delodajalcu, preostale štiri ure pa je zaposlena pri drugem delodajalcu. Ker je v Sloveniji zaposlitvena praksa pri več delodajalcih še bolj ali manj v povojih, našo bralka zanima, ali se v njenem primeru dopust, regres, štetje delovne dobe in prevoz na delo enači z zaposlenimi, ki delajo pri enem delodajalcu za polni delovni čas.

Zakon namreč ne predpisuje natančnih določil v primeru zaposlitve pri več delodajalcih. Preverite, kaj bralki pripada in kaj ne.

Več dela, manj pravic?
Več dela, manj pravic? FOTO: iStockphoto
  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

adorn
01. 07. 2010 14.10
Kajetan
30. 06. 2010 10.37
Roko na srce ne vem kje je pisec tega članka dobil podatke o deljenem delovnem času, kajti ta članek razumem zgolj kot direkten sponzorski članek in nikakor drugače. Pa poglejmo primer: Delavec je zaposlen pri deladajalcu A in delodajalcu B, medtem je delavec doma v kraju Celje - delodajalec A je iz Ljubljane medtem ko je delodajalec B iz Maribora. V obeh primerih je delavec upravičen do povračila prevoza za delo pri delodajalcu A do Ljubljane iz Celja in pri delodajalcu B do Maribora iz Celja, proporcionalni delež je zgolj nateg in ničesar drugega - sponzorski članek poudarjam v celoti. Malica je sicer vprašljiva, vendar zakon ne govori o proporcionalnem deležu, vendar o tem da mora biti za skrajšan delovni čas priznana in plačana, strogo po črti zakona bi moral na obeh delovnih mestih dobiti povrnjeno malico. Dopust glede proporcionlnega deleža ne govori o tem ampak mu na obeh delovnih mestih pripada enaka kvota dopusta ne pa tako kot razlaga pisec članka torej če mu za polni delovni čas pripada 20 dni bi mu potem dal vsak 10 dni - naj se malo pisec zbere in prebere članek, gre za pri obeh za 20 dni dopusta, pa če jih pri obeh koristi ločeno ali skupaj. Zakon med drugim veleva 14 dni oddiha, ne kakrkoli drugega, torej gre za notranji dogovor med delodajalcem A in delavcem in delodajalcem B in delavcem nikakor med delodajalcem A in B. Pa še nekaj: pri polovičnem delovnem času je oškodovan delavec torej prispevki delodajalca so v višini prispevkov za polni delovni čas samo delavec dobi manjšo plačo, tako ne govoriti o kakršnikoli proporcionalnosti, ker je zakon nikjer ne predvideva. Edino pravilna je regresna razdelitev, glede proporcionalne udeležbe dela in ničesar drugega, ostalo je zgrešeno. Pri teh člankih se malo zberite in ne promovirat novega zakona o delovnih razmerjih ki predvideva ukinitev vseh pravic, tako regresa, malice in prevoza, zavedajte da ste mediji tisti ki morate pritiskati na izvršilni organ oblasti in ne na tistega od katerega živite.
User478412
29. 06. 2010 11.25
+1
"Strukturne reforme, povejmo raje naravnost, pomenijo zmanjševanje socialnih pravic, nič drugega. Fleksibilizacija pa pomeni lažje odpuščanje." - dr. Jože Mencinger o izhodni strategiji
Sabiny
29. 06. 2010 07.48
Država, sram vas je lahko, da nam delate take stvari, ... sami se v VRHU mastite z denarjem in boščki pravite, da ne morete preživeti z 10.000 EUR plače, sej vas 3.000 EUR pride samo kofetkanje... Nam pa od 700 EUR, oz. pardon, 650 osnovne neto plače, hočte vzet še malco, prevoz, regres, dopuste..... PA A STE NORMALNI?????????? Od česa nej pa živimo? Polom! Če ne bo kmal kdo kakšne spremembe naredu za nas "male ljudi", pa močno upam, da bo narava končno selekcijo nardila, pa prvo po VAS udarla, oz. če ne kar komplet zbrisala obličje Zemlje... Usran sistem v usrani državi...... SRAMOTA! Drugje v svetu se prkazujete pa kot krasna, lepa država, s prekrasnim sistemom, socialnim režimom..... Pffffff!!! Sami lažnivciiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ! ! !
User515670
28. 06. 2010 18.17
Kdaj bodo tiste Hijene izsiljevalske v nikomur potrebnih zbornicah na trgu dela. Če vrnejo naropano članarino imajo vsi nezaposleni tisoč evrov plače vsaj 20. let.
ZeroGravity
28. 06. 2010 11.47
NE ENO NE DRUGO
Roxy79
28. 06. 2010 09.38
in za kakšen delovni čas so zaposleni naši župani v parmalentu?? Poleg tega da so še v najmanj 5-ih odborih.... itd itd.
User29516
28. 06. 2010 08.43
PS: poleg vsega pa bi morala država ukinit zakon,po kateremu morajo podjetja obvezno plačevati članarino raznim združbam kot je obrtna zbornica in ostale mešalce megle..
User29516
28. 06. 2010 08.35
popravek: 560 evrov da prosto razpolaga z svojim časom,znanjem in kapitalom
User29516
28. 06. 2010 08.32
Nepotrebne zakonske ovire pri razpolaganju z svojim časom znanju in kapitalom. Vsekakor bi moral delodajalec plačati bruto izplačilo davke in prispevke pa naj plačujejo sami zaposleni.Država ne more biti dušebrižnik,mora pa poskrbeti,da zaposleni kjerkoli že je dobi plačilo tistega kar piše v pogodbi in to brez pardona.Le tako bodo zaposleni plačevali svoje obveznosti do države. Poleg vsega bi morala država nemudoma ukiniti zakon po katerem mora zaposlenemu ostati za preživetje 590 evrov,saj to pomeni,da so kreditno nesposobni in gre za hudo vmešavanje države v človekove pravice ,da državljani prosto razpolagajo z svojim znanjem časom in kapitalom.