Začasni podatki Statističnega urada RS (Surs) kažejo, da je bilo lani skupno število turistov pri nas za 1,2 odstotka višje kot leto prej. Če se osredotočimo najprej na tuje turiste, vidimo, da je bilo leta 2012 za 5,6 odstotka več prenočitev tujih turistov kot leta 2011. Največ tujih turistov je prišlo iz Italije, Avstrije in Nemčije.
Ko gre za domače turiste, pa se je število prenočitev zmanjšalo, in sicer je bilo leta 2012 za 4,9 odstotka manj prenočitev domačih turistov kot leta 2011. Na javni agenciji Spirit Slovenia pravijo, da je manjše število prenočitev domačih turistov v veliki meri posledica zaostrenih gospodarskih razmer in z njimi povezanega zmanjšanja kupne moči slovenskih gospodinjstev.
Največ prenočitev so sicer zabeležili v naših zdraviliških občinah (33 odstotkov vseh prenočitev), sledijo pa gorske in obmorske občine (23 oziroma 22 odstotkov vseh prenočitev). Na Spirit Slovenia dodajajo, da so glede na leto 2011 najvišjo rast v lanskem letu zabeležili v Ljubljani.
Na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so s podatki o turističnem prometu v letu 2012 zadovoljni. "Veseli nas predvsem 6-odstotno zvišanje prihodov in prenočitev tujih turistov v primerjavi z letom 2011," je dejal vodja direktorata za turizem in internacionalizacijo na ministrstvu Marjan Hribar.
Hribar je dejal, da trend rasti prihodov in prenočitev tujih turistov beležijo, ko gre za večino ključnih in novih trgov slovenskega turizma. Res je sicer, da je tu izjema italijanski trg, a Hribar pravi, da so upad turističnega prometa s tega trga, ki se sooča s težko gospodarsko situacijo, tudi pričakovali.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.