"Zelo sem zadovoljen, da smo po osmih letih težavnih pogajanj danes končali pogovore o Regijskem celovitem gospodarskem partnerstvu (RCEP) in ga uradno podpisali na 37. vrhu Aseana," je sporočil vietnamski premier Ngujen Suan Fuc.
Sporazum o prosti trgovini po oceni strokovnjakov predstavlja zmago Kitajske in njenih prizadevanj za krepitev vpliva v regiji in ga je podpisalo 15 držav azijsko-pacifiške regije. Ko bo začel veljati, bo sporazum zmanjšal carinske ovire med podpisnicami, vzpostavil skupna pravila trgovanja in poenostavil dobavne verige. Sporazum pokriva tako trgovino kot tudi storitve, investicije, telekomunikacije in avtorske pravice.
Dogovor, o katerem so začeli razpravljati leta 2012, je po ocenah mnogih kitajski odgovor na propadlo ameriško trgovinsko iniciativo v regiji. Vključuje deset jugovzhodnih azijskih gospodarstev ter Kitajsko, Japonsko, Južno Korejo, Novo Zelandijo in Avstralijo.
Podpisnice RCEP imajo skupaj 2,2 milijarde prebivalcev in ustvarijo približno 30 odstotkov globalnega bruto domačega proizvoda (BDP), trgovinski dogovor med njimi pa bo zato predstavlja velik pozitiven korak naprej za trgovino in investicije v regiji, so prepričani analitiki.
Kitajski premier Li Keqiang je današnji podpis označil za zmago za svetovno gospodarstvo. "Podpis RCEP ni samo mejnik v regionalnem sodelovanju Vzhodne Azije, ampak je tudi zmaga za multilateralizem in prosto trgovino," je povedal v govoru po vrhu.
Tudi avstralska vlada je danes pozdravila dogovor, saj da bo to priložnost za okrepitev odnosov s Kitajsko. Premier Scott Morrison je podpis označil za zmago za avstralske kmete in delovna mesta.
Odnosi med Avstralijo in Kitajsko so se sicer v zadnjem času zaostrili, na primer ko je Avstralija podprla ZDA pri pozivih za preiskavo izvora covida-19 na Kitajskem. Peking pa je uvedel omejitve na uvoz avstralskega vina, ječmena in govedine.
Do podpisa dogovora prihaja, ko se 10 članic Aseana bori z vse večjimi stroški koronske krize. Ta je močno prizadela številna njihova gospodarstva ter marsikje javni zdravstveni sistem pahnila na rob prepada.
Ravno zaradi pandemije pa je podpis sporazuma tokrat potekal v drugačni obliki. Celoten vrh je potekal virtualno in tako je bilo tudi s podpisom. Namesto da bi se regionalni ministri sestali osebno in podpisali dogovor za mizo, so se ministri priključili na prenos. Vsak minister je podpisal papir in ga potem pokazal v kamero, da so ga lahko videli tudi drugi udeleženci in novinarji.
Po ocenah kritikov je sicer dogovor mehanizem, ki Kitajski omogoča, da sama piše pravila azijsko-pacifiške trgovine, potem ko so se ZDA pod predsednikom Donaldom Trumpom iz regijskih dogovarjanj umaknile. Nekateri ocenjujejo, da bo novoizvoljeni ameriški predsednik Joe Biden znova okrepil navzočnost države v regiji.
KOMENTARJI (414)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.