Gospodarstvo

Veliko priznanje za Slovenijo

Bruselj, 28. 12. 2006 09.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik Evropske komisije Barroso je Sloveniji pred uvedbo evra čestital in ji izrazil dobrodošlico v evroobmočju.

Jose Manuel Barroso je prepričan, da bo prehod na skupno evrospko valuto v Sloveniji potekal brez zapletov
Jose Manuel Barroso je prepričan, da bo prehod na skupno evrospko valuto v Sloveniji potekal brez zapletov FOTO: Reuters


Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je v danes objavljeni izjavi pred vstopom Slovenije v območje evra državi čestital in izrazil prepričanje, da bo prehod na skupno evropsko valuto v Sloveniji "potekal gladko". Komisar za denarne in gospodarske zadeve Joaquin Almunia pa je prepričan, da je uvedba skupne evropske valute za Slovenijo "velika priložnost".

Slovenija bo 1. januarja kot prva med državami, ki so se Uniji pridružile maja 2004, postala 13. članica območja evra.

Predsednik komisije Barroso je dejal, da je Slovenija po zaslugi k stabilnosti usmerjenih makroekonomskih politik dosegla visoko stopnjo trajne konvergenčnosti, ki je državi skupaj z rastjo bruto domačega proizvoda na prebivalca omogočila, da se je približala povprečju EU.

Slovenija se bo kot 13. članica Evropske unije pridružila evroobmočju, ki bo po vstopu dveh milijonov Slovencev imelo 316,6 milijona prebivalcev
Slovenija se bo kot 13. članica Evropske unije pridružila evroobmočju, ki bo po vstopu dveh milijonov Slovencev imelo 316,6 milijona prebivalcev FOTO: Reuters
Pet let po uvedbi so evrski bankovci in kovanci del vsakdanjika prebivalcev evroobmočja, vse pogosteje pa se uporabljajo tudi zunaj tega območja, ocenjuje Evropska komisija. Obseg evrske gotovine v obtoku zato stalno narašča in trenutno dosega vrednost več kot 600 milijard evrov.

"Uvedba evra je za Slovenijo zgodovinski dogodek," še meni Barroso. "Vem, da Slovenci že poznate evrske bankovce in kovance, sem pa prepričan, da bo 1. januar za vas ravno tako vznemirljiv, kot je bil za državljane 12 držav območja evra, ko smo sprejeli evro. Dobrodošli v območju evra," je svojo izjavo sklenil predsednik Evropske komisije.

Komisar za denarne in gospodarske zadeve Joaquin Almunia
Komisar za denarne in gospodarske zadeve Joaquin Almunia FOTO: Reuters

Komisar Almunia pa je prepričan, da bo evro slovenskemu gospodarstvu zagotovil večjo zaščito, nižjo inflacijo in obrestne mere, a bo obenem tudi izziv, saj "so za to, da bi iz članstva v območju evra potegnili koristi, potrebni tudi napori pri modernizaciji gospodarstva".

Komisar je državljane Slovenije še pozval, naj z oblastmi in potrošniškimi organizacijami sodelujejo v boju proti neupravičenim podražitvam ob uvedbi evra, ob tem pa naj se oprejo na izkušnje tistih sedanjih članic območja evra, ki so se uspešno uprle zlorabam.

Evropska komisija je priporočilo o vstopu Slovenije v območje evra izdala 16. maja letos na podlagi predčasnega konvergenčnega poročila, za katerega je zaprosila Ljubljana. Sredi junija sta uvedbo evra v Sloveniji podprla tudi Evropski parlament in Evropski svet, 11. julija pa je Svet EU za finančne in gospodarske zadeve določil še nepreklicno menjalno razmerje med tolarjem in evrom.

To znaša 239,64 tolarja za evro in je enako centralnemu tečaju, ki je bil določen ob vstopu Slovenije v evropski mehanizem menjalnih tečajev (ERM II) 28. junija 2004.

Po novem 316 milijonov Evropejcev uporablja evro

Evropska monetarna unija je v praksi nastala leta 1999 z nepreklicnim fiksiranjem menjalnih tečajev dvanajstih držav Evropske unije (Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska, Španija), tri leta kasneje pa se je evro začel uporabljati kot denarna enota. S 1. januarjem 2007, ko bo skupno evropsko valuto prevzela še Slovenija, bo območje evra štelo 316,6 milijona ljudi.

Mentalno navajanje na evro poteka nekoliko bolj počasi kot njegova uporaba v praksi. Medtem ko 57 odstotkov prebivalcev evroobmočja pri vsakdanjih nakupih že "misli" v evrih, jih 22 odstotkov še vedno preračunava cene v prejšnjo nacionalno valuto, je pokazala nedavna raziskava Eurobarometer. 68 odstotkov vprašanih je zadovoljnih s skupno evropsko valuto, čeprav so številni še vedno prepričani, da je zaradi nje prišlo do povišanja cen.

V petih letih se je število evrskih bankovcev skoraj potrojilo. Medtem ko je bilo januarja 2002 v obtoku za 221 milijard evrov bankovcev, jih je bilo oktobra letos že za 595 milijard evrov. Število kovancev je naraščalo nekoliko počasneje - njihov obseg se je povečal s 13 milijard na 17,6 milijarde evrov, piše v današnjem sporočilu Evropske komisije.

Od 10 do 20 odstotkov vseh evrskih bankovcev v obtoku se uporablja zunaj območja evra, pri čemer se to denarno enoto vedno pogosteje uporablja tako za varčevanje v tuji valuti kot za mednarodne finančne transakcije in plačevanje med obiskom v tujini.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User98633
28. 12. 2006 22.05
Rezultat vsega bo viden cez par let, takrat, ko bodo krivci in akterji ze nekje na varnem. In kaj bo z ljudmi? JJ in njegovim ni mar za ljudi. To dokazujejo vsak dan, cudim pa se, da ljudje tega ne vidijo in sprejmejo napihnjene izjave kot nekaj normalnega. Ali smo res le trop ovcic?
Adolph
28. 12. 2006 18.26
Ja,zakaj nas drzijo za balkance?Zato ker se tako tudi obnasamo,samo nic novega rajsi vse po starem,pa se cudimo,da nic ne porata.
Tonček Balonček
28. 12. 2006 11.53
Starejši svo teh "zgodovinskih dogodkov" že kar vajeni. Moja stara mama, Primorka, je v življenju zamenjala pet (5) potnih listov, dovolilnic ter izkaznic, prepustnic in podobnih zadev sploh nisem štel. Sam sem v svoji "domovini" posloval z različnimi valutami, boni, čeki in podobno šaro, csakdo malo starejši s espominja, kako smo stalno denominirali dinarje, uvajali neke SLO dinarje, tolarje itd, več ali manj smo v glavah računali v markah, šilingih ter lirah, te so bile sploh smešne, ko je npr. plača v Italiji znašala skoraj 2 mio lir... so imeliinflacijo. No, zdaj ko smo na dinar že pozabili, bomo imeli pa enako valuto kot Francozi, Nemci, Italijani itd., počasi pa še LČitvanci, Slovaki, Bolgari, Romuni, Turki itd. Lep napredek! Vse se menja in "razvija", ni pa to vzrok za slavospeve in trkanej po prsih. Kja indentificira državo, o kateri je bilo toliko govora na 26.12.? Menda ne nakup oklepnikov in de facto (de iure pač ne) ukinitev Banke Slovenije? Evro, pardon Euro!!