Po napovedi predsednika Nicolasa Madura, da se bo bencin podražil, so Venezuelčani v paniki zasedli črpalke. Podražitev kakovostnejšega bo več kot 6000-odstotna v domači valuti Venezuele – preračunano v ameriških dolarjih z 0,01 ameriškega dolarja na 0,60 oziroma do 0,95 (kar ni niti en evro). Gre za prvo podražitev v zadnjih 20 letih, Maduro pa miri, da bodo v državi še naprej imeli najcenejši bencin na svetu. Bencin nižje kakovosti bo po novem sta 0,10 ameriškega dolarja na liter.
Cena bencina je sicer močno subvencionirana; kljub podražitvi bo bencin še vedno ostal precej cenejši od brezalkoholne pijače. Še ena primerjava: lizika stane 60 bolivarjev, nova cena najboljšega bencina pa bo šest bolivarjev. S tem ukrepom želi država privarčevati okoli 800 milijonov ameriških dolarjev na leto, prav tako se skušajo oblasti v Caracasu boriti proti gospodarski krizi, ki so jo sprožili padci cen nafte na svetovnih trgih.
A ljudje očitno ne verjamejo predsednikovim besedam, ki pravi, da gre za nujne ukrepe, za katere prevzema odgovornost.
Poteza bi lahko v državi, kjer se prebivalstvo spopada z visoko inflacijo in pomanjkanjem osnovnih dobrin, sprožila nove masovne proteste. Podoben dvig cen bencina leta 1989 je sprožil nemire, ki so terjali tudi življenja. Venezuela ima največje znane svetovne rezerve nafte na svetu, vendar pa so jo močno prizadeli padci cen na svetovnih trgih črnega zlata v zadnjem letu in pol.
Ne le bencin, na tapeti je tudi venezuelska valuta. Maduro je namreč napovedal njeno devalvacijo.
Maduro bo poenostavil devizni režim
Maduro je napovedal tudi "poenostavitev" zapletenega deviznega režima države. Namesto treh sistemov bodo imeli le še dva: enega uradno nadzorovanega za uvoz hrane in zdravil ter vzporednega drsečega za vse ostale transakcije.
Vrednost bolivarja za zdravila in hrano se bo znižala za 37 odstotkov, s 6,3 na 10 bolivarjev za dolar. Analitiki pa bodo pozorno spremljali, kje se bo oblikoval drseči devizni tečaj; trenutno je pri okoli 203 bolivarjih za dolar.
Pomanjkanje hrane in zdravil
V državi se soočajo tudi s pomanjkanjem hrane in zdravil. Nemir med ljudmi je povzročila informacija, da pekarne znižujejo peko kruha, saj varčujejo z moko. Ker so zabeležili drastično pomanjkanje pšenice, so se odločili za varčevanje z moko.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.