
Cene rastlinskih pridelkov so bile marca na letni ravni višje za 13,4 odstotka, so sporočili na statističnem uradu. Cena vina se je marca glede na lanski marec v povprečju znižala za 2,9 odstotka. Cene sadja, zelenjave, cvetja in okrasnih rastlin so se v povprečju zvišale, in sicer za 16,8 oz. 20,3 odstotka.
Cene živali in živalskih proizvodov so bile marca na letni ravni višje za 10,6 odstotka. Cene živali za zakol so bile marca v povprečju za 8,8 odstotka višje kot marca lani, in sicer so se cene goveda zvišale v povprečju za 11,5 odstotka, cene prašičev za 12,3 odstotka in cene perutnine za 3,9 odstotka). Cene živalskih proizvodov pa so bile višje za 12,6 odstotka.
Cene proizvodov in storitev za tekočo porabo in investicije v kmetijstvu (inputov) so bile v marcu povprečno za 1,9 odstotka višje kot v februarju in za 13,8 odstotka višje kot v marcu lani.
Glede na februar najvišja podražitev krmil
V primerjavi s predhodnim mesecem so se marca najbolj zvišale cene krmil (tokrat v povprečju za 5,3 odstotka), sledile so cene energije in maziv (v povprečju višje za 2,5 odstotka), cene sredstev za varstvo rastlin (v povprečju višje za 2,3 odstotka) in cene gnojil (v povprečju višje za 1,9 odstotka). Najnižjo rast cen so zabeležili pri drugih proizvodih in storitvah (v povprečju za 0,1 odstotka), medtem ko se cene semen poljščin in veterinarskih storitev tudi marca niso spremenile.
Cene inputov v kmetijstvu so se v prvem četrtletju letos v primerjavi s predhodnim četrtletjem zvišale v povprečju za 6,6 odstotka. Gnojila so se v prvem četrtletju podražila v povprečju za 10,1 odstotka, krmila v povprečju za 9,2 odstotka, semena poljščin v povprečju za 8,4 odstotka ter energija in maziva v povprečju za 7,6 odstotka. Najmanj so se podražili proizvodi in storitve za vzdrževanje zgradb (v povprečju za 0,8 odstotka).
V marcu je bilo s kmetijskih gospodarstev v Sloveniji sicer odkupljenega kar za 12 odstotkov več mleka kot v februarju. Gre za običajno sezonsko povečanje. V primerjavi z odkupom mleka v marcu lani pa je bil odkup mleka v marcu večji za nekoliko več kot odstotek; enako velja pa tudi za skupno količino mleka, odkupljeno v prvih treh mesecih. Količina mleka, ki so ga odkupile slovenske mlekarne, se je v primerjavi z marcem lani povečala še nekoliko bolj (skoraj za tri odstotke).
Najbolj se je povečala proizvodnja mleka v prahu
Približno enaki trendi veljajo tudi za zbirne podatke za prve tri mesece letos. V primerjavi s prvimi tremi meseci v lanskem letu se je najbolj povečala proizvodnja mleka v prahu (posnetega za skoraj 34 odstotkov, mleka v prahu z višjo vsebnostjo maščob pa za več kot 37 odstotkov).
Precej sta se povečali še proizvodnja masla (za več kot 23 odstotkov) in proizvodnja konzumnega mleka (za več kot 14 odstotkov). Proizvodnja fermentiranih mlečnih izdelkov je bila večja za skoraj štiri odstotke; le proizvodnja sira je bila v prvih treh mesecih letošnjega leta manjša kot prejšnje leto v tem obdobju, in sicer za nekoliko več kot pet odstotkov.
Statistiki so objavili tudi podatke o prireji mleka in mesa v lanskem letu. Po začasnih podatkih je bila prireja govejega, perutninskega in kozjega mesa lani večja, prašičjega in ovčjega mesa pa manjša kot v letu 2009. Prireja kravjega in kozjega mleka je bila lani manjša, ovčjega pa večja kot v letu 2009.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.