Gospodarstvo

Višje cene bencina, dizla in kurilnega olja

Ljubljana, 18. 05. 2026 13.18 pred 22 dnevi 2 min branja 67

Bencinska črpalka

Najvišje dovoljene drobnoprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja bodo od jutri (19. maja) do vključno ponedeljka (25. maja) znašale 1,709 evra za liter bencina, 1,753 evra za liter dizelskega goriva in 1,391 evra za liter kurilnega olja.

Za liter NMB 95 bo, ob trošarini, ki je določena na 0,42625 evra/liter na bencinskih servisih izven avtocest in hitrih cest treba plačati 1,709 evra za liter (cena pred spremembo 1,683 evra na liter), kar pri 50 litrih znese 85,45 evra. "Če ne bi regulirali cen NMB 95, bi po naših ocenah za liter NMB 95 bilo treba odšteti okoli 1,789 evra na liter," so ob tem sporočili z Ministrstva RS za okolje, podnebje in energijo.

Liter dizla bo, ob trošarini, ki je določena na 0,33000 evra za liter na bencinskih servisih izven avtocest in hitrih cest v novem obdobju znašal 1,753 evra za liter (cena pred spremembo 1,734 evra na liter), kar pri 50 litrih znese 87,65 evra. "Če ne bi regulirali cen dizla, bi po naših ocenah, za liter dizla bilo treba odšteti okoli 1,835 evra na liter," dodajajo na ministrstvu.

Za liter kurilnega olja bo, ob trošarini, ki je določena na 0,07875 evra/liter, v naslednjem obdobju treba plačati 1,391 evra na liter (cena kurilnega olja pred spremembo 1,373 evra na liter). Pri naročeni količini 1000 litrov kurilnega olja bo potrošnik tako plačal 1391 evrov (brez prevoza). Če ne bi regulirali cen kurilnega olja, bi bilo po oceni ministrstva treba odšteti okoli 1,495 evra na liter. "Potrošnik bi za nakup 1000 litrov plačal 1495 evrov, kar pomeni, da pri 1000-litrskem rezervoarju potrošnik privarčuje 104 evre."

Bencin, dizel in kurilno olje se z jutrišnjim dnem dražijo.
Bencin, dizel in kurilno olje se z jutrišnjim dnem dražijo.
FOTO: Bobo

Marže trgovcev so, v skladu z vladno Uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter NMB-95 ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter.

Cene omenjenih naftnih derivatov se bodo tudi v prihodnje izračunavale na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja ameriški dolar–evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi sedemdnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov. Za naftne derivate se štejejo 95-oktanski neosvinčeni motorni bencin, dizelsko gorivo brez dodatkov in kurilno olje, ob tem še pojasnjujejo na ministrstvu.

  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI67

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

WAITAPU
18. 05. 2026 18.17
Hvala bogu, da živim blizu CRO, pa njim nosim evre.
Sickomania
18. 05. 2026 18.13
Pod desničarjem na oblasti gre šebol gor kot prej pri levajzerjam..
trollolll
18. 05. 2026 18.54
o tem se vedno odloca prejsnja vlada, ki vodi tekoce posle by the way...
zajebant1
18. 05. 2026 21.46
Kje je že desničar na oblasti ta še dela vaš levučar, ki se ne more sprijazniti, da je zgubil
zasvobodo22
18. 05. 2026 18.04
se vedno 10centov cenejsi kot bil zadne tedne psihopatve covid diktature
Gologuzanac
18. 05. 2026 18.03
Sindikati bodo zbrali podpise da mora biti cena nafte 3 Eur .......
Kmecka logika
18. 05. 2026 17.58
Konec je predvolilnih bonbonckov😅😅
petka5
18. 05. 2026 17.25
Mater prek 1.7 za 95 ok. In Stevo se hvali, da so poskrbeli za znizanhe cen benza 🤯🤯🤯
kala 09
18. 05. 2026 16.19
Štrukelj že podpise zbira,za referendum bencin 1 evro.
Rdečimesečnik
18. 05. 2026 16.09
47tisoč jih je zato da je še dražje
medwd
18. 05. 2026 16.07
SLovenec se med zadnjimi stvarmi odrekel 2-3 avtomobilom/ hišo. Vsak svojga ane. Pač smo razvajeni.
Holy50
18. 05. 2026 17.03
In je to narobe? Bolje imeti 3 avtomobile kot kolesa zaradi ekonomije pa tudi vlada bo ukinila kolesa.
Anion6anion
18. 05. 2026 15.44
Janša, Vrtovec, logar in Stevanović bodo ceno naftnih derivatov takoj razpolovili.. veselimo se orbanizacije
Infiltrator
18. 05. 2026 15.42
Danes sem zvedel da ko je svetovna cena nafte padla naše barabe niso znižali ceno!
Rdečimesečnik
18. 05. 2026 15.38
Plešemo pa proti nižjim davkom smo
ce.ce
18. 05. 2026 15.34
pejte se srat
NLKP
18. 05. 2026 15.21
Kaj jokate, kaj jokate, vozite pa avte za 50.000€ plus, ki porabijo 10l/100km je pa ok. Malo manj bo potrebno okoli letat.
Mr.Cube6
18. 05. 2026 14.55
Ti ti je draginja desnih
KavčDiplomat91
18. 05. 2026 14.46
Imamo približno 30 % višje trošarine na bencin kot na dizel, hkrati pa se deklarativno zavzemamo za zeleni prehod. Tak pristop je nekonsistenten – ali ga izvedemo celovito in dosledno, ali pa prenehamo z ukrepi “na pol”, saj država prepogosto ostaja pri nepopolnih rešitvah.
matjaz mravlak
18. 05. 2026 14.40
zakaj???
Razsuti Tovor
18. 05. 2026 14.33
Glede na to, da ima bodoča koalicija sponzorje v Petrolu, me malo skrbi.
Rafael Kramar
18. 05. 2026 14.28
Še zadnje poleno Golobove vlade državljanom!
Splash71
18. 05. 2026 16.22
Sej, Janševa bo pa vsak teden nižala cene, čeprav bo šla cena na borzah gor, ane?
suleol
18. 05. 2026 14.27
fajn rinte se ameriki
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758