Ameriški trgovinski primanjkljaj se je septembra na mesečni ravni zmanjšal za 3,7 odstotka na 51,6 milijarde dolarjev, kar je nekoliko nižje od napovedi analitikov. Nižji trgovinski primanjkljaj je pripisati večjemu izvozu, medtem ko se je obseg uvoza zmanjšal.
Američani hlepijo po tujem blagu
ZDA so deveti letošnji mesec izvozile za rekordnih 97,5 milijarde dolarjev blaga in storitev, kar je 0,8 odstotka več kot avgusta. Izvoz sta pospešila šibak dolar, ki tujcem zagotavlja cenejše ameriško blago, in vse večje tuje povpraševanje. Obseg uvoza se je septembra zmanjšal za 0,8 odstotka na 149 milijard dolarjev. Kljub zmanjšanemu uvozu pa ostajajo apetiti ameriških potrošnikov po tujem blagu še vedno veliki.
Bush: Tujina naj odpre svoje trge
Ameriški predsednik George W. Bush meni, da bi bilo mogoče trgovinski primanjkljaj uravnavati tako, da bi druge države umaknile trgovinske pregrade in popolnoma odprle njihove trge. Toda kritiki Busheve gospodarske politike, tako demokrati kot sindikati, menijo, da taka politika ni dobra, saj prispeva zgolj k ukinjanju delovnih mest.
Kitajska pridobiva z globalizacijo svetovne trgovine
ZDA so septembra s Kitajsko zabeležile rekorden trgovinski primanjkljaj, ki je dosegel 15,5 milijarde dolarjev, medtem ko se je uvoz iz te države močno povečal. Ameriški proizvajalci trdijo, da kitajska politika oblikovanja tečajev tamkajšnjim podjetjem omogoča bistveno konkurenčno prednost. Zato Bush poziva uradni Peking k oblikovanju kitajske valute po merilih odprtega trga. Po drugi strani pa so deveti letošnji mesec ZDA zmanjšale trgovinski primanjkljaj z Japonsko (6,1 milijarde dolarjev) in Kanado (5,3 milijarde dolarjev).