Po besedah predstavnikov Gospodarske zbornice Slovenije so bili v opravljeni analizi učinkov povečanja trošarin na konkurenčnost slovenskih podjetij jasno vidni izjemni negativni učinki na poslovanje slovenskih podjetij in hude posledice. Slabi učinki bi se lahko po 1. novembru letos, ko naj bi po zdaj veljavnem zakonu prišlo do novih povečanj trošarin, še povečali, zato so gospodarstveniki zahtevali njihovo vrnitev na stanje pred letošnjim 1. avgustom, ko je začela veljati novela zakona o trošarinah.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar je na torkovem sestanku izrazila razumevanje za zahteve GZS in podjetij ter ob tem pojasnila, da je manevrski prostor zelo omejen tako za tekoče izvajanje kot tudi za oblikovanje državnega proračuna za leto 2011. A so na ministrstvu ob upoštevanju primerjalnih analiz in zahtev GZS ter podpore ministrstva za gospodarstvo pripravili rešitev, ki bo po njenem mnenju znatno ugodnejša od obstoječega zakona.
50 odstotkov nižje trošarine za energente tudi po 1. novembru
Tako bodo po nujnem postopku spremenili novelo zakona o trošarinah, in sicer tako, da bodo v zakonu predpisane zdaj veljavne 50 odstotkov nižje trošarine tudi po 1. novembru letos – trošarina za električno energijo znaša 3,05 evra za megavatno uro, trošarina za zemeljski plin pa 1,8 centa za kubični meter.
Ker bodo v zakonu vpisane 50 odstotkov nižje vrednosti od sedanjih, bo dopuščena nova možnost njihovega nadaljnjega znižanja z novimi vladnimi uredbami do 50 odstotkov, če bi se izkazala možnost njihovega zmanjšanja pri izvajanju proračuna do konca leta 2011.
Za boljšo trajnejšo rešitev za obdobje od leta 2012 naprej pa na ministrstvu za finance predlagajo ustanovitev mešane delovne skupine s predstavniki GZS in ministrstva za gospodarstvo, ki bi pripravila model povračil trošarin za podjetja, ki bo podoben avstrijskemu oziroma nemškemu. Gre za zahteven model, ki ga bo treba testirati na podjetjih in tudi proceduro njegove uzakonitve je treba izpeljati skozi organe EU. Zato pred letom 2012 ni realno pričakovati njegove uzakonitve.
Ministrstvo za finance je tako danes na svoji spletni strani objavilo predlog sprememb avgusta letos noveliranega zakona o trošarinah, za katerega predlaga obravnavo po nujnem postopku. Zainteresirani lahko pripombe nanj oddajo do 28. septembra. Kot so sporočili z ministrstva za finance, bodo predlog novele zakona o trošarinah, ki je predviden za obravnavo po nujnem postopku, še v tem tednu posredovali v vladno proceduro. Državni zbor naj bi zakonsko novelo tako potrdil že na oktobrski seji, ki se bo začela 18. oktobra, zakon pa naj bi začel veljati še pred 1. novembrom.
Predstavniki GZS so spremembo zakona pozdravili kot pozitivno, a to še vedno ni zadosten korak v pravo smer. Zato bo GZS še naprej vztrajala na zahtevi, da je dolžnost države zagotoviti enake pogoje za poslovanje podjetij, kot jih ima konkurenca v tujini. "S temi spremembami bomo še vedno ostali oddaljeni od pogojev, kot jih imajo predvsem večja in energetsko intenzivna podjetja tudi v primeru morebitnih popustov do 50 odstotkov, ki jih bo po novem zakonu lahko sprejemala vlada," navajajo na GZS.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.