Slovenija

'Vladna stran provocira sindikate, da bi šli v stavko'

Ljubljana, 24. 08. 2010 07.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vladi je uspelo zlomiti le tri od 29 sindikatov, drugi pa za prihodnje dni napovedujejo stavko. Bo v prihodnjih dneh ulice zasedlo okoli 100.000 javnih uslužbencev?

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je sindikatom javnega sektorja predstavila novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Pravzaprav jim je dala ultimat: ali zamrznitev plač za dve leti ali prekinitev plačne reforme, kar bi pomenilo, da bi se končalo urejanje plačilnih nesorazmerij na polovici oziroma, da bi prekinili socialni dialog, ukinili kolektivno pogodbo, skratka, da bi vse naprej določala vlada enostransko.

Ministrici ni uspelo zlomiti vseh sindikatov, le trije med njimi so pristali na novelo zakona o sistemu plač, drugi pa napovedujejo stavko, tako da bo v prihodnjih dneh najmanj 100.000 javnih uslužbencev stavkalo. A sindikati so tudi med seboj vse bolj razklani.

Ministrica Irma Pavlinič Krebs
Ministrica Irma Pavlinič Krebs FOTO: Damjan Žibert

Stavke ne izključujemo

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviza) in vodja ene od dveh sindikalnih pogajalskih skupin Branimir Štrukelj, ki ima mandat Sviza za podpis aneksa, je ponovil, da zanje z novelo predvidena razveljavitev tarifnih delov kolektivnih pogodb ni sprejemljiva.

"Potem nam ostaja huda in konfliktna bitka za povrnitev pravice do tega, da s kolektivnimi pogodbami urejamo plače, kot smo jih do sedaj," je dejal. Napovedal je, da bodo storili vse, da do razveljavitve tarifnih delov kolektivnih pogodb ne pride. A če se bo to zgodilo, bodo med članstvom preverili tudi, ali je pripravljeno s stavko braniti kolektivne pogodbe.

Branimir Štrukelj
Branimir Štrukelj FOTO: Dare Čekeliš

Vodja druge sindikalne pogajalske skupine Janez Posedi pravi, da razumejo zaostreno situacijo, "nivo dogovarjanj z vlado, ki trmoglavi," pa je zanje nesprejemljiv. Presenetilo bi ga, če bi se na podlagi "tako neprepričljivih argumentov" kateri od 22 sindikatov, vključenih v njegovo pogajalsko skupino, odločil za podpis aneksa.

Na vprašanje, ali nista aneks in dogovor boljša možnost od novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, pa Posedi odgovarja, da je to kot vprašanje, ali je bolje umreti od aidsa ali od salmonele. "To je nesmiselno, v obeh primerih s tem izpolnjujejo svoje obljube, da bodo zlomili sindikate, ampak to se ne bo zgodilo," je dejal Posedi.

V četrtek se bo sestal stavkovni odbor, ki ga je oblikovala Posedijeva skupina in ga vodi Dušan Miščević. Ta po današnjem sestanku ne izključuje možnosti, da bo stavkovni odbor že v četrtek določil datum stavke.

Pojasnil je, da je ministrico danes nekajkrat pozval, naj pristopijo k pogajanjem o predlogu aneksa pogajalske skupine, ki jo vodi Posedi. A ima že ves čas občutek, "da vladna stran prav provocira sindikate k temu, da bi šli v stavko, da lahko sprejme interventni zakon, s katerim bi odpravo nesorazmerij enostavno dokončno odpravili".

Ministrica pravi, da se je trudila sindikatom ponovno obrazložiti razmere, ki vladi onemogočajo povišanje mase sredstev za plače. Upa, da bodo sindikati z javnimi uslužbenci spet opravili "resno razpravo, kaj je tisto, kar danes v slovenskem prostoru lahko šteje kot razumno obnašanje zaposlenih v javnem sektorju". Pripravljena je na pogovor, če ga sindikalna stran želi. Pogajanja pa so bila pravno formalno zaključena.

Janez Posedi
Janez Posedi FOTO: POP TV

Novela zakona o sistemu plač v javnem sektorju

Vlada namerava po noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju poseči, če aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor ne bo podpisalo dovolj sindikatov. Z aneksom ter spremljajočim dogovorom o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov za prihodnji dve leti bi plače v javnem sektorju zamrznili. Kot rok za odločitev, ali bodo pristopili k podpisu, je vlada sindikatom določila 28. avgust.

Za veljavnost bi morala aneks podpisati večina od 29 reprezentativnih sindikatov iz štirih dejavnost. Sicer bo vlada po napovedih posegla po enostranskih ukrepih oziroma, kot je julija dejala ministrica, bo vlada morala ukrepati tako, da bo odpovedala kolektivno pogodbo in plače javnih uslužbencev uredila z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (75)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Pikaa1234
25. 08. 2010 18.49
bostjan_safaric25.08.2010, 07:21 1 slabo poznaš javno upravo...verjamem da imaš zdej lepšo plačo no razen če se želiš zaposliti pod FIDES-om nekje tam boš imel lepo plačo vse ostalo je bananarepublik. zaradi FIDESA smo vsi ostali v javnem sektorju kot navadne smetke ker nam požrešni dohtarji vedno požrejo vse drobtinice ki bi se lahko porazdelile po vseh javnih sektorjih...
CtrlDelete
25. 08. 2010 11.36
pika_poka_jezek25.08.2010, 10:47 ...verjetno si imel v mislih bivše partijce. Saj veš koga sem imel v mislih!?
pika poka ježek
25. 08. 2010 11.03
Solit se pojdite, najboljše da znižajte plače na raven Romunije. Na 150 EUR mesečno in postali bomo država v razvoju. Posli bodo cveteli na račun iztrošenih ljudi. Pa hvala za Titovo v Ljubljani.
levinja77
25. 08. 2010 10.51
sonckasta ; Govorim točno to: nam se plače počasi višajo in so šele zdaj, v času krize, ko je gospodarstvo zniževalo plače v solidarnost lastnikom podjetij, primerljive z vašimi ! Kakšen umotvor, a ne?
pika poka ježek
25. 08. 2010 10.47
Tretjina slovenskega BDP-ja je siva ekonomija. Razliko pokrijemo davkoplačevalci, dobičke si pa manejo v roke partijci.
Melita Bezjak
25. 08. 2010 10.43
Dragi Slovenci! Ponovno smo nasedli provokacijam! Spet so med nas zasejali plevel in vrgli kosti za glodanje, s samo enim razlogom, da se med sabo kregamo, po drugih pljuvamo, ter da tako prikrijejo resnične probleme! Tisti, ki pa so v resnici odgovorni in tisti, ki imajo resnično prevelike plače, pa bodo medtem s svojimi velikimi avtomobili pobegnili v svoje ogromne vile. Mi pa se bomo še vedno samo kregali in proti drugim s prstom kazali. In s tem bodo "vodilni" dosegli točno to kar so hoteli. Potrebno bi se bilo poediniti, združiti in s skupnimi močmi spraviti državo nazaj na pravo pot! Naj velja pošteno delo za pošteno plačilo! Ne bodimo "slovenjceljni"!!!
CtrlDelete
25. 08. 2010 10.41
Neverjetno koliko občin je v tako majhni državi! Najbolje bi bilo, da vsaka "krajevna skupnost" dobi svojo občino, svojega župana, svojo komunalno skupnost, vrtce, šole, univerze, klinične centre....mogoče na koncu, še vsaki "krajevni skupnosti" omogočimo nastanek samostojne države s svojim predsednikom in vlado, ter parlamentom.....čez nekaj let, pa naj vsaka ulica postane samostojna občina.....potem država....in na koncu vsaka hiša občina in država. Da o pasjih hišicah sploh ne govorim! No, tu je glavni problem javne in lokalne uprave a ne v delavcih v vrtcih, domovih za ostarele, policistih, vojski, zdravstvenih delavcih (sestre in podobno), rtv delavcih (ne uredniki), gasilcih, komunali.... 210 trenutnih občin je absolutno preveč, pa še bi jih radi nekateri imeli. Vsaka vlada od osamosvojitve naprej jih je zaradi svojih političnih interesov ustanavljala. Nekateri ste zgleda pozabili, da so delavci v javni upravi ob osamosvojitveni vojni "normalno" delali... policisti, gasilci, zdravstvo, rtv, vrtci, domovi za starejše...nekateri lastniki privatniki so pa svoj denar pošiljali v Avstrijo in Nemčijo "za vsak slučaj". Niso delavci v javnem sektorju krivi, da so vlade dale sprivatizirat večino uspešnih državnih podjetij in na koncu iz njih so "uspešni" in zavedni menažerji požrli vse! Še delavce! Lp
kolcamož
25. 08. 2010 10.33
vlada mora inscinirat revolucijo,kajti le tako bo iz nje ušla zmagovito in brez posledic,krivi bomo pa tako mi državljani,katere nas je pahnila v krizo,vlada bo tako opravičila vse svoje početje, češ,da je delala vse prav za hitro rešitev in stabilizacijo gospodarstva,po predlogih EU.......LARI FARI..........
nelika123
25. 08. 2010 10.22
levinja77: 850 eur plače z univerzitetno izobrazbo in več let delovne dobe je v gospodarski sferi kar običaj. vsaj od krize dalje. Tko da ne vem o čem govoriš.
manco-capac
25. 08. 2010 10.20
Enkrat sem že napisal: v obdobju, ko je Slovenija vstopala v EU in se trudila, da je izpolnila pogoje za prevzem evra, je takratna vlada dr. Drnovška s socialnimi partnerji sklenila socialni sporazum, s katerim je vsaka stran prevzela določene obveze. Pričakoval sem, da bo isto storila tudi sedanja vlada, namesto tega pa vsiljuje socialnim partnerjem neke "rešitve", ki imajo en sam namen - zniževanje plač! Racionalizacija, investicije to pa kar lepo po starem. Če vlada pričakuje, da bodo zaposleni razumeli težko stanje javnih financ, državljani pričakujemo, da bo vlada zagotovila finančno disciplino, redno plačevanje plač in prispevkov (tudi v gospodarstvu!), uničevanje industrijskih lokacij...
alpino
25. 08. 2010 09.20
Čer bi se vrnili 20 let nazaj, ko je javni sektor z istim številom policistov, vojaškim aparatom,inšpekcijskimi organi, šolniki, zdravstvom štel okoli 55.000 ljudi, bi bilo pa res dobro, vendar si ,,namerno,, pozabil omeniti, kje je novih 100.000, ki so se nakotili s pomočjo svojih političnih botrov, kompanjonov, sorodstvenih vezi??Morda so v raznoraznih agencijah, zavodih, upravah, direktoratih, fakultetah, ekonomska je že taka,, univerzah, ki se na majhih slovenskih tleh bohotijo kot gobe po dežju, kvazi raziskovalnih instituciajh, ipd. Seveda, teh novih padalcev, ki jih je zadnji oceni že čez 100.000 je potrebno negovati, krmiti in dobro plačati na rovaš tistih zgoraj, si pa bednik brez primere, verjetno si klon Korošice…... Sploh še nisem omenil priviligirancev znotraj te 100.000 kvote, ki pijejo kri slovenskim davkoplačevalcem razni direktorji od RTV, zdravstvenih ustanov, zavodov, domov do direktoratov in agencij, ki imajo višjo plačo od predsednika države, prav tako mimogrede spomnim, koliko milijard smo zmeta li v brezno brez dna ,, NLB!!!
wragec-mb
25. 08. 2010 08.33
Najprej naj sebi znižajo plačo! Šele potem pa lahko samo razmišljajo da bi komu drugemu znižali plačo.
wragec-mb
25. 08. 2010 08.33
Najprej naj sebi znižajo plačo! Šele potem pa lahko samo razmišljajo da bi komu drugemu znižali plačo.
levinja77
25. 08. 2010 08.16
Vsi tisti, ki tako pametno zagovarjate znižanje naših plač, povejte ali je 850€ neto plače resnično tako visok zaslužek za nekoga, ki je hodil v šolo celih 15 let in ima naziv diplomirani pravnik ter 10 let delovne dobe???? Vi večni kritiki in kimači naši vladi ste pozabili, da tudi oni sodijo v javni sektor! Kaj smo krivi mi, ki samo delamo kar nam je naloženo ter (tako kot vi) prenašamo maltretiranje svojih nadrejenih? Naj nam vlada pokaže kako se prihrani denar iz plač in si od 30.razreda dalje (1000€ in več) znižajo plače za 10%, nas z mizernimi plačami naj pustijo pri miru!
24kur1
25. 08. 2010 08.04
Vlada naj odstopi !!!!
jojo111
25. 08. 2010 08.01
mislim da ni važno je to javna uprava ali gospodarstvo,vsak se ima pravico boriti za svojo plačo,namesto da nekateri pljuvate ponjih,vsi nacesto,sicer pa je to znano sedaj se pljuva po javni upravi,ko se stavka v tovarni smo pa na istem vedno se najde 20% ljudi ko bodo rekli hvalabogu da imamo delo in vsaj te otroške doklade,namesto da bi bili enotni.
McClain
25. 08. 2010 07.58
Predlagam, da dolocimo cakalne vrste za placilo prispevkov. Pac, 1:1. Pri meni bo na primer 13 mesecev. Kaj pa zdaj?????
McClain
25. 08. 2010 07.57
Ta vlada je bolana v glavi, javna uprava pa se 2x bolj. Malo poglejte naokrog kaksna je realnost iz katere pa se vi zal napajate. Ce zelite ostati tako kot ste, (40% prevec ljudi in 50% premajhna storilnost, ptem si orate najti sponzorja, ot dirkaci v F1) Mi, ki delamo zato da se lahko vi mnozite, tega ne zdrzimo vec. Rezultati so vidni iz dneva v dan bolj. (beri zdravstvo se sesipa, organizacije nobene, cakalne vrste nemogoce) ...
Geronemo
25. 08. 2010 07.49
Boli njih patka koliko gospodarstvo trpi zaradi njihove požrešnosti... Naj le grejo na cesto in tudi tam ostanejo.. Nekdo dela pri nekem privatniku za 600€ na mesec in životari za to samo da ste gospodje v javni uporavi podmazani z 4 mestnimi plačami??? Tudi mačka zacvili če ji na rep stopiš. Če gredo stavkat pomeni da je zasebni sektor vreden ničesar... Oni se grebejo kaj in kako bodo jemali NAŠE davščine in prispevke...
tarzi
25. 08. 2010 07.34
V javni upravi bi morali takoj zvišati število zaposlenih v sektorjih. Sedaj jih je po pet v sektorju, to pomeni, da so v vsaki službi sami šefi, vsak šef pa dobi na vodenje 80 evrov za zaposlene s srednjo izobrazbo. O tem je bilo z novo uredbo govora, da bi se zvišalo na 8 zaposlenih v sektorju in 10 v oddelku, toda izgleda da je Ministrstvo za javno upravo od tega odstopilo. V resnici je to velik prihranek za javno upravo.