Gospodarstvo

Vlaki ne bodo vozili

Ljubljana, 15. 11. 2005 07.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlaki bodo v sredo stali štiri ure, železniški sindikati pa napovedujejo tudi celodnevno stavko.

Glavni odbor Sindikata železniškega prometa Slovenije je odločil, da bo sindikat 28. novembra izvedel 24-urno opozorilno stavko, ki jo bo ponavljal vsak ponedeljek do uresničitve stavkovnih zahtev. S tem v sindikatu, ki bo sicer v sredo izvedel že drugo opozorilno stavko, zaostrujejo svoje aktivnosti, je pojasnil predsednik sindikata Ivan Šenkiš.

Potem ko se današnja pogajanja s poslovodstvom železnic niso premaknila z mrtve točke, bo sindikat v sredo med 8. in 12. uro že drugič opozorilno stavkal. Dejstvo, da poslovodstvo tudi v nadaljevanju pogajanj ni pokazalo pripravljenosti za sklenitev dogovora, je glavni odbor sindikata navedel kot razlog za napoved celodnevne stavke.

Vlaki bodo v sredo stali med 8. in 12. uro
Vlaki bodo v sredo stali med 8. in 12. uro FOTO: POP TV

Sindikat železniškega prometa je zaradi poslovne in splošne krize v železnicah, za katero krivi novo vodstvo, štiri ure stavkal že minulo sredo.

"Stavka je neizogibna, ker nismo mogli doseči nobenega dogovora," je po koncu pogajanj povedal Šenkiš.

Tako kot že prejšnji teden bodo tudi to sredo znova stali vlaki v notranjem potniškem prometu, tokrat pa bodo, kot je zatrdil Šenkiš, stali tudi vsi tovorni vlaki.

V času stavke bo stalo 67 potniških vlakov v notranjem prometu in 36 tovornih vlakov, vozili pa bodo tovorni vlaki s pokvarljivim blagom, nevarnimi snovmi in živimi živalmi ter vsi vlaki v mednarodnem potniškem prometu.

Neposredna škoda zaradi prejšnje stavk, ki je bila prejšnjo sredo, po besedah pomočnika generalnega direktorja železnic Igorja Hauptmana znaša okoli 13 milijonov tolarjev. Nastale zamude natančno še niso ocenili, "vendar je veliko ni bilo, ker smo ves tovor speljali", je dejal.

Neizprosno poslovodstvo

Poslovodstvo sicer danes ni spremenilo ponudbe, ki so jo dali na zadnjih pogajanjih, je pojasnil pomočnik generalnega direktorja železnic Igor Hauptman. Sindikat pa je znova pozvalo, naj razmisli o načinu uresničevanja zahtev, saj je po mnenju vodstva ustrezne rešitve možno najti z dialogom.

V sindikatu ugotavljajo, da se druga stran ni bila pripravljena pogajati vse od stavke prejšnji teden, kljub temu da so v sindikatu vzpostavljali kontakt. Glede na to, da so v vodstvu ponovili stališče z zadnjih pogajanj pa danes ni bilo možnosti, da bi se premaknili z mrtve točke, je ocenil Šenkiš. Kot je dodal, da se je "v stikih s poslovodstvom čutila pripravljenost, da bi se stvari uredile, vendar ugotavljamo, da je dogovor onemogočil delavski direktor, ki se je vseskozi pojavljal v kontroverzni vlogi".

Najtrši oreh v pogajanjih ostaja odprava plačnih nesorazmerij, sicer pa je, kot je poudaril Šenkiš, ostalo odprtih vseh 11 stavkovnih zahtev. Poslovodstvo vztraja, da je vprašanje plačnih nesorazmerij možno reševati le v okviru prenove plačnega sistema oziroma ob soglasju vseh sindikatov. V sindikatu pa ne razumejo, zakaj vodstvo ne pristane na po Šenkiševih besedah minimalne popravke v plačnem sistemu, glede na to, da je letos to že počelo v drugih delih sistema.

Kot je poudaril Šenkiš, so njihove zahteve pogojene s tem, kar je poslovodstvo letos že počelo, saj je ponekod v sistemu izvajalo popravke, ki so po vsebini enaki njihovim stavkovnim zahtevam. V poslovodstvu pa trdijo, da bi se s tem, ko bi ugodili zahtevi sindikata, ki sicer po Hauptmanovih besedah za maso plač ne predstavlja nepremostljivih težav, sprožile zahteve ostalih sindikatov. "Drugi sindikati, ki stavke ne podpirajo, že postavljajo svoje zahteve, katerih teža pa bi bila bistveno večja," je še dejal Hauptman.

Vzdrževalci bodo najverjetneje stavkali decembra

Stavke vzdrževalcev železnišk infrastrukture ter SVTK Pivka in Celje ne bo
Stavke vzdrževalcev železnišk infrastrukture ter SVTK Pivka in Celje ne bo FOTO: POP TV

Sindikat vzdrževalcev železniške infrastrukture pa je dveurno opozorilno stavko prestavil na 15. december. Odločitev so prinesla skoraj sedem ur trajajoča pogajanja med vodstvom Slovenskih železnic in tremi sindikati, poleg vzdrževalcev še sindikata delavcev signalnovarnostnih in telekomunikacijskih naprav (SVTK) Celje in Pivka.

Pogajanja naj bi se nadaljevala prihodnji teden. Predstavniki sindikatov na eni in holdinga SŽ na drugi strani so sicer v ponedeljkovih maratonskih pogajanjih nekoliko zbližali stališča, kljub temu pa dogovora še ni.

Sindikati za krizo železnic krivijo trenutno vodtsvo
Sindikati za krizo železnic krivijo trenutno vodtsvo FOTO: POP TV

Sindikati so stavko napovedali zaradi po njihovem mnenju nevzdržnih razmer v Slovenskih železnicah. V 11 stavkovnih zahtevah izpostavljajo zagotovitev primernih pogojev za vzdrževanje infrastrukture ter ustreznih delovnih pogojev, spoštovanje delovnopravne zakonodaje, pa tudi sprejem ukrepov za izboljšanje poslovnih rezultatov železnic.