Gospodarstvo

Vpliv vojne na svetovno gospodarstvo

Ljubljana, 22. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.L./B.M.
Komentarji
0

Ameriški napad na Irak že vpliva na svetovno gospodarstvo. Najprej so se odzvale borze. Cena surove nafte padajo, delnice večine podjetij pa rastejo.

Borzni vlagatelji verjamejo, da je napad na Irak učinkovita vojaška akcija, ki ne bo dolgo trajala. Cena surove nafte na londonski borzi je zato izgubila že četrtino vrednosti in je tako tudi najcenejša v zadnjih štirih mesecih. Cena za sodček surove nafte je padla na 25 dolarjev.

Mojmir Mrak iz Ekonomske fakultete
Mojmir Mrak iz Ekonomske fakultete FOTO: POP TV

Dr. Franci Križanič iz Ekonomskega inštituta Pravne fakultete: "Kolikor jaz poznam, je to prvič, da je bila reakcija tako hitra. Običajno cena pade šele, ko je na trgu jasno kakšne so razmere. Očitne imajo ljudje, ki se ukvarjajo s tem poslom informacije, da bo konflikt kratkotrajen."

Na napad so se odzvali tudi kupci vrednostih papirjev na vseh svetovnih borzah. Tako je na primer eden pomembnejših ameriških borznih indeksov, DOW JONES, v zadnjem tednu zrasel za več kot 8 odstotkov, kar pa se v zadnjih dvajsetih letih še ni zgodilo. Tudi delnice londonske, frankfurtske in pariške borze so se v zadnjem tednu večinoma podražile. Pa vendar previdnost ni odveč; vojna se lahko zavleče.

Križanič: "Če bo v Iraku prišlo do domovinske vojne, se bodo razmere pričele zaostrovati. To bo pomenilo velik inflacijski pritisk na ameriško gospodarstvo, ki se bo razširil na celotno svetovno gospodarstvo."

To bo jasno vplivalo tudi na Slovenijo, pa čeprav velikega gospodarskega učinka vojne zaenkrat še ne občutimo.

Vojna je borzne indekse zelo hitro pognala navzgor. Kaj menite o tem?

Mojmir Mrak: Mislim, da je ta reakcija predvsem psihološka. Potek dogodkov kaže naj bi stvar šla po hitrem scenariju. Za dokončnejšo sodbo je absolutno prezgodaj. Vojna je vplivala na to, da se cene nafte spuščajo. Je pa res, da je bil izpad Iraka že vkalkuliran. Dokler je to pod kontrolo, bo cena šla na nivo kot je bil pred vojno. Cene nafte pa bi se v tem času itak še sezonsko zniževale.

Kaj pa Slovenija, bo ta cenovna in borzna nihanja sploh občutila? V kolikšni meri in kdaj?

Mojmir Mrak: Slovenska borza je še relativno malo neposredno povezana s tujino. Mislim, da kakšnih hudih učinkov ni pričakovati, razen pri ceni nafte.

Kako pa bi na naše gospodarstvo vplival črn scenarij, če bi se vojna zavlekla?

Mojmir Mrak: Če bi se vojna nadaljevala in se razširila še na sosednje države, bi proizvodnja nafte padla, cena bi se dvignila, inflacija pa povečala. Prišlo bi tudi do dodatnega padca stopnje gospodarske rasti v Evropski uniji. Mi smo namreč zelo vezani na to skupino držav, da bi bil to še dodaten efekt. V zadnjem tednu zelo živimo pod vtisom tele vojne, tudi gospodarsko gledano. Gospodarska situacija v svetu je že brez te vojne slaba in črn scenarij te vojne, bi to situacijo samo še dodatno poslabšal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10