"Pri nas vrana vrani ne izkljuje oči," tako pravi nekdanji resorni minister Senko Pličanič v aferi Stečajni upravitelji.
S posnetkov je bilo razvidno, kako so se sodniki in stečajni upravitelji iz istih postopkov zabavali, se vabili v vinoteke, gledališča, si kupovali draga darila.
In končni izplen na sodišču in zbornici? Zbornica stečajnih upraviteljev je sedem svojih prijateljev oprala nepravilnosti, sodišče pa je preprečilo služben nadzor nad delom šestih sodnikov.
Zato Pličanič nadaljuje: "Zbornici upraviteljev bi morali odvzeti javna pooblastila."
Predsednica zbornice v odstopu Melita Butara je denimo naročila posebno revizijo poslov pri prijateljici, za katero ni imela podlage v stečajni zakonodaji. Zbornica je to opravičila, češ da je Butara odločitev sprejela po posvetu s sodnico.
O cehovski solidarnosti govori tudi dejstvo, da po preverjanju ministrstva Zbornica v zadnjih letih ni sankcionirala niti enega upravitelja, čeprav pritožbe in konkretni primeri tedensko prihajajo na ministrstvo in policijo.
Po drugi strani so isto cehovsko solidarnost jeseni pokazali sodniki. Dida Volk je na zabavi od prijateljev stečajnikov, ki jim vodi postopke, dobila več 100 evrov vredna darila. Ne enkrat. Darila je dobivala tudi Jelka Rozman. Sodnice pa so upraviteljem vračale z nakupi daril. Upravitelj Igor Bončina je 17 sodnikov letno vodil v vinoteke, gledališča, na drage zakuske.
Teh razkritij do danes ni demantiral nihče, kljub vsemu pa je sodni svet zavrnil Pličaničevo zahtevo po službenem nadzoru nad sodniki z besedami, da se "zaradi pomanjkanja konkretnih navedb, ki bi kazale na sporne prijateljske povezave med stečajnimi sodniki in upravitelji ter njihovim vplivom na odločitve v postopkih, z odreditvijo službenega nadzora ne strinja."
KOMENTARJI (281)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.