Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec se je v Katarju srečal s tamkajšnjim predsednikom države, kjer je "vzpostavil prve kontakte in se začel pogovarjati o tem, kako bi izgledala dobava plina iz Katarja". Minister je v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je obstajajo vse možnosti, da bi Slovenija postala kupec njihovega plina ter ob tem dodal, da so odnosi med državama izjemno dobri.
"Katar je eden izmed največjih dobaviteljev plina po vsem svetu in tudi za Slovenijo se tu zdaj odpirajo možnosti," pravi. S to državo Arabskega polotoka sicer še nismo sklenili dokončnega sporazuma, saj da je treba najprej preveriti kakšne so terminalne kapacitete za skladiščenje in LNG kapacitete v severnem Jadranu. "Takoj, ko bo naša stran to preverila, bomo začeli tudi s samimi postopki," zagotavlja Vrtovec.
Da je o cenah plina še preuranjeno govoriti, pravi ob tem, saj da se bodo o cenah pogovarjala podjetja, ki so dobavitelji plina. "Smo pa odprli vrata, da bi lahko v enem letu iz Katarja pripeljali približno eno milijardo kubičnih metrov plina v LNG-terminale v severnem Jadranu," pravi. Katar je sicer že lastnica LNG-terminala v Benetkah. "Naša plinska povezava z Italijo je izjemno dobra, izjemno močna. Tu se nam poraja izjemno dobro izhodišče," še poudarja Vrtovec, ki dodaja, da se je tudi o tem pogovarjal s katarskim ministrom za energijo.
Obisk ministra Vrtovca v Katarju sicer sovpada tudi z vrhom EU v Bruslju, kjer se pogovarjajo prav o energetski krizi ter o tem, kako bi se lažje odpovedali ruskim energentom. "Sovpada zlasti z vidika, da mnogo držav EU poziva k embargu, realizaciji, k diverzifikaciji dobave ruskega plina. Vsi se namreč zavedamo, da z dragim plačevanjem ruskega plina in ruskih energentov financiramo tudi napade na neodvisne države, kot je v tem primeru Ukrajina," pravi ter opozarja, da je neodvisnost od ruskih energentov je v tem trenutku ključna ne le za Slovenijo temveč za celotno Evropsko unijo.
Zagotavlja sicer, da prihodnja ogrevalna sezona za Slovence in Slovenke ni ogrožena, težko pa napove, kakšne bodo položnice v naslednji sezoni. Kot pravi, ima Slovenija možnosti dobave plina tudi iz drugih držav. "S tem, ko bomo razpršili dobavo, bomo tudi umirili trg. Če pa nam tekom poletja uspe diverzificirati dobavo, pa bodo tudi ogrevalne cene zagotovo nižje," še pravi. V nasprotnem primeru bo država, po njegovem mnenju, pomagala na podoben način, kot je že pomagala v primeru visokih cen elektrike in drugih energentov.