Gospodarstvo

Vse manj ekonomsko svobodni

Ljubljana, 15. 01. 2008 12.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija je padla na lestvici ekonomske svobode. Je na meji med delno svobodnimi in pretežno nesvobodnimi.

Slovenija je po raziskavi ameriške ustanove Heritage Foundation in časnika Wall Street Journal na lestvici ekonomskih svoboščin, ki je bila merjena v 157 državah, zasedla 75. mesto. Na lestvici je tako precej padla, saj je lani zasedala 58. mesto. Tudi letos sta na vrhu lestvice Hongkong in Singapur.

Slovenija bistveno zaostaja na nekaterih najpomembnejših področjih ekonomske svobode. Še posebej problematičen je trg dela.
Slovenija bistveno zaostaja na nekaterih najpomembnejših področjih ekonomske svobode. Še posebej problematičen je trg dela. FOTO: Kanal A

Medtem pa je v zadnjem letu stopnja ekonomske svobode po vsem svetu ostala praktično nespremenjena, je razvidno iz danes objavljenega poročila o ekonomski svobodi. Indeks ekonomske svobode kaže na skupno izboljšanje svobode v samo dveh od skupno petih skupin opazovanih držav.

Slovenija je na meji med delno svobodnimi in pretežno nesvobodnimi državami. Kot omenjeno, zaseda 75. mesto, kar je glede na lansko leto znižanje za 17 mest. Med vsemi 41 evropskimi državami se uvršča na 33. mesto, kar je šest mest nižje kot lani. Slovenija po indeksu tudi ne dosega evropskega povprečja, so sporočili iz Društva za svobodno družbo.

Kot meni Mitja Steinbacher iz društva, je stanje zaskrbljujoče, saj "so dejavniki, ki definirajo ekonomsko svobodo, temeljni pogoj za uspešno ustvarjanje nove vrednosti, ki je potrebna za dvig standarda vseh. Hkrati pa bi se morali vsi spleteni resno zamisliti o svojem prispevku pri tem".

Slovenija po Steinbacherjevih besedah bistveno zaostaja na nekaterih najpomembnejših področjih ekonomske svobode, kar je po njegovi oceni še posebej problematično. Pri tem posebej izstopajo obseg državne potrošnje, trg dela ter nespoštovanje lastninskih pravic.

Slovenija je na meji med delno svobodnimi in pretežno nesvobodnimi državami.
Slovenija je na meji med delno svobodnimi in pretežno nesvobodnimi državami. FOTO: Aleksa Čupić

Steinbacher je spomnil na izvajanje gospodarskih in socialnih reform po svetu in opozoril, da je treba v Sloveniji takoj izpeljati reforme, ki bodo prispevale k zmanjšanju državne potrošnje ter s tem k znižanju davkov, k umiku države iz gospodarstva ter odpravi omejitev na trgu dela, ki ovirajo njegovo normalno delovanje. "Neuspeh pri tem nam lahko ogrozi naš dolgoročni napredek, odrazil pa se bo na nadaljnjem padanju na lestvici indeksa ekonomske svobode," je dodal.

Na vrhu Hongkong in Singapur

Na vrh lestvice se sicer že štirinajstič zapored uvrščata Hongkong in Singapur. Azijsko-pacifiško regijo, ki ima kar štiri države med prvo deseterico, dopolnjujeta Avstralija na četrtem in in Nova Zelandija na šestem mestu.

Deseterico najvišje uvrščenih držav zaokrožujejo Irska (3. mesto), Švica (9. mesto) in Velika Britanija (10. mesto), ki so hkrati tudi najvišje uvrščene evropske države, ter ZDA (5. mesto), Kanada (7. mesto) in Čile (8. mesto) kot najvišje uvrščene na obeh ameriških celinah.

Na letošnji lestvici je samo sedem izmed 157 državami uvrščenih med svobodne ekonomije, 23 jih je uvrščenih med pretežno svobodne ekonomije, 51 držav pa med delno svobodne. Med pretežno nesvobodne je uvrščenih 52 držav, medtem ko je preostalih 24 držav, kar je več kot lani, uvrščenih v skupino ekonomsko represivnih držav.

Glede na lansko uvrstitev je največ pridobil Egipt, ki se je deloma zaradi izboljšanja poslovnega okolja in deloma zaradi davčnih reform povzpel s 106. na 85. mesto, medtem ko je na lestvici najbolj nazadovala Gvajana. Predvsem visoka državna potrošnja in razširjena korupcija sta njeno oceno znižali za pet točk, s čimer je nazadovala s 118. na 136. mesto.

Rezultati za leto 2008 znova podcenjujejo sporočilnost preteklih izdaj, predvsem to, da je ekonomska svoboda močno povezana z dobrimi ekonomskimi rezultati. Kot navaja študija, imajo najbolj svobodna gospodarstva sveta dvakrat višji dohodek na prebivalca od povprečja v drugi petini najvišje uvrščenih držav in več kot petkrat višjega, kot je povprečje zadnje petine najnižje uvrščenih držav.

Najvišje na lestvici med regijami ostaja Evropa, sledita ji obe Ameriki. Ostale regije so pod svetovnim povprečjem in si sledijo takole: azijsko-pacifiška, Bližnji Vzhod/Severna Afrika in Podsaharska Afrika.

Evropske države v povprečju izboljšujejo svoje ocene ekonomske svobode, predvsem zaradi zniževanja davkov in izboljšanja poslovnega okolja, s čimer želijo ustvariti ugodno klimo za tuje investitorje. Avtorji poročila opozarjajo, da največji problem Evrope, ki v povprečju sicer pridobiva na ekonomski svobodi, ostaja močno obremenjujoč trg dela, ki znižuje ustvarjanje novih delovnih mest.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kosir_maks
16. 01. 2008 12.29
Teh zadnjih dveh komentarjev levakarji pomoje sploh ne bodo nikoli zaštekal ( oziroma ne bodo hoteli razumet ) Važno je samo , da se nabija čez vlado !! sej smo v volilnem letu !!
knes
16. 01. 2008 12.22
...in potem se najde recimo hinko murovec, ki to lestvico dejansko uporablja za kritiko vlade :). Zminiras resnejse davcne reforme, na vse nacine zaviras privatizacijo, potem pa imas jajca kritizirati, ker ni bilo sprejetih taistih davnih reform in ker je privatizacija prepocasna. Pokvarjeno do obisti.
PraviSvobodnjak
16. 01. 2008 10.03
Vsi socialisti bi morali biti veseli, da nazadujemo na tej lestvici. Ekonomska svoboda je popolno nasprotje socialne države. Sploh pa je treba vedeti, da Slovenija v bistvu stagnira in jo prehitevajo druge države. Torej je vse to krivda prejšnjih vlad, krivda sedanje vlade pa le, da ni izvedla reform, ki pa ste jih zminirali levičarji.
tomi.passion@gmail.com
16. 01. 2008 09.18
mbdjzan.....da boš bolj na tekočem s komunističnimi trendi, imaš tukaj link do botrov partije http://www.forum21.si
mbdjzan@volja.net
16. 01. 2008 09.11
Tomi, da ne boš preveč mešal tu imaš link do komunistov http://www.communistpartyslovenia.si/
tomi.passion@gmail.com
16. 01. 2008 08.34
Komaj čakam, da komunisti pridejo na oblast!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! POTEM BOMO SREČNI, LJUBEZEN BO PREPLAVAILA NAŠA MESTA IN VASI. LJUDJE BOMO ŽIVELI V IZOBILJU, PLAČE BODO NADPOVPREČNE, CENE BODO MINIMALNE, VSI BOMO IMELI VSE, CEDILA SE NAM BOSTA MED IN MLEKO, ZOPET BOMO PRIREJALI MITINGE VESELJA IN SREČE V ČAST ZORANA JANKOVIĆA IN MILANA KUČANA, Z ZASTAVICAMI JIH BOMO ČAKALI NA ULICAH IN S SOLZAMI V OČEH GLEDALI ZA NJIMA, KO SE BOSTA ODPRAVLJALA V AFRIŠKE DEŽELE PRODAJAT ZNANJE O LUPLJENJU BANAN. KOMAJ ŽE ČAKAM TA DAN SREČE IN RADOSTI, KO BO KOMUNISTIČNA OBLAST S KUČANOM, GOLOBIČEM IN JANKOVIĆEM DALA OBLAST LJUDSTVU, RAZDELILA PREMOŽENJE (TUDI SVOJE) IN NAS NEIZMERNO OSREČILA. POZIVAM VSE, DA ČIM PREJ VOLIMO ZA KOMUNISTE, NJIHOVE OBLJUBE SO TAKO LEPE.
ivo55
16. 01. 2008 08.14
Sinonim za Slovenijo - nagrajevanje nepoštenosti je osnovni in poglavitni vzrok davčne nesvobode. Pa vseeno, da še enkrat naštejem pot izgradnje novih kriterijev za pravičnejšo družbo, oz. zablod sistema, ki jih je nujno urediti - začne se že pri otroških dodatkih, nadaljuje pri plačilu vrtca ( doslej in predlagano ), potem so štipendije, nadaljuje se s študentskim delom...nadzorom upravičenj... , vse pa se še enkrat kar počez pokvari z dohodnino. Ko bi vsaj kdo razumel. da je začetek pravičnejše poti v splošni dohodninski olajšavi v višini 15.000 evrov, ki bi nekako oživela elan tistim, ki delamo za obstoj te države. Tako pa se mi čedalje bolj obrača želodec, ko poslušam to predsedovalno leporečenje o blaginji , ki nima vsebine in je brez verodostonosti !
damek1a@email.si
16. 01. 2008 07.34
ja kako je to možno?? Če pa Janša pravi, da nam tako dobro še nikoli ni šlo...
goso
16. 01. 2008 02.25
Ne glede na barvo vsi o enih reformah. Zakaj so pa potrebne in kaj bo ven prišlo? tega pa ne povejo, sam tko na okroglo..
aetherix@email.si
15. 01. 2008 19.38
Saj je vlada pred dvema letoma želela uvesti večje obseg reform, pa so jih SINDIKATI in ostala JAVNOST ostro zavrnili. Pa se je vlada ustrašila in popustila ter se zadovoljila z manjšimi popravki... To kar seješ, to zadnješ. Naj se pa sedaj tisti, ki so toliko bili proti reformam in spremembem. Očitno nas konzervativno vztrajanje v obstojem stanju (ohranjanju privilegijev) ne vodi naprej.
fmunih@email.si
15. 01. 2008 17.27
GLOBALIZACIJA JE V SLOVENIJI GLOBOKO PRISOTNA. KAR STE SLOVENCI ŽELELI, TO IMATE. UČINKE NAJBOLJ OBČUTITE S STANDARDOM. SICER PA STE BILI TAKO IN TAKO SKOZI ZGODOVINO KLEČEPLAZNIKI IN VAM NIKOLI NI ŠLO BOLJE.
hinko.murovec@siol.net
15. 01. 2008 16.20
No počakajmo še malo, kmalu bomo prvi, le da z zadnjega konca. Naj živi veliki vodja in osvoboditelj. LP
Bohem
15. 01. 2008 16.00
Še za Italijo smo pa čeprav je vsem na svetu znano, da italijanskemu BDP prinese največ prav mafija!!!!!
nintendo64@email.si
15. 01. 2008 15.25
Zakaj pa Čile ne bi bile ekonomsko svobodne? Čile so vendar najbolj razvita in napredna država Južne Amerike. Kriteriji so čisto v redu in jih priznava tudi zainteresirana javnost in strokovni krogi. Mi pa smo na lestvici obkroženi z Gvatemalo, Kazahstanom, Namibijo, Paragvajem in Libanonom. BRAVO SLOVENIJA! Sedaj smo tudi uradno postali banana država.
generalpostmail@hotmail.com
15. 01. 2008 13.16
Glede na to katere države npr. Čile so blizu vrha se sprašujem kakšne kriterije so postavili za raziskavo in ali niso le ti napačni oz. prikazujejo napačno sliko. Je pa marsikaj narobe v našem sistemu, s tem se vsekakor strinjam.