Slovenija bo postala del notranjega trga 25 držav članic, prevzela bo trgovinske sporazume, ki jih ima s tretjimi državami sklenjene EU, izgubila pa pomembne sporazume o prosti trgovini. Za uvoznike bo to pomenilo izboljšanje pogojev, saj je uvoz v države EU večinoma prost omejitev. Za izvoznike pa se bodo pogoji nekoliko poslabšali, še zlasti s pomembnimi sosednjimi izvoznimi trgi (Hrvaško, Makedonijo in BiH), kjer bodo ponovno soočeni s carinami, je znana dejstva o prihodnosti trgovine članom upravnega odbora Združenja za trgovino pri Gospodarski zbornici Slovenije orisala državna podsekretarka na gospodarskem ministrstvu Metka Jerina.
Uvoz blaga, tudi kmetijsko-živilskih izdelkov, iz držav zahodnega Balkana (Hrvaška, BiH, Makedonija, SČG, Albanija) v EU je popolnoma prost, kar bo kmalu veljalo tudi za Slovenijo. Zato je mogoče pričakovati, da bodo domači proizvajalci izgubili določen tržni delež, je dejala Jerina. Za nekatere potrošnike bodo namreč merodajne prav cene, ki bodo lahko zaradi večje konkurence tudi nekoliko nižje, kar se je npr. po vstopu v unijo zgodilo v Avstriji. Vendar pa cen ne določajo samo carine, ampak trg, je opozorila Jerina.
Izvoz bo, kot že omenjeno, v nekaterih primerih tudi otežen. EU ima sicer sklenjene različne trgovinske sporazume s skoraj vsemi članicami Svetovne trgovinske organizacije (razen devetimi), kar bo izboljšalo možnosti trgovanja tudi z državami, s katerimi Slovenija doslej ni imela sporazumov. Vendar pa je vprašanje, ali bodo sporazumi, ki jih je sklenila EU, avtomatično veljali tudi za nove pristopnice, je omenila državna podsekretarka.
Rusija, ki postaja vse bolj pomemben slovenski izvozni trg, je že sporočila, da sporazum o partnerstvu in sodelovanju ne velja avtomatično tudi za nove članice unije, ampak se bo treba o tem dogovoriti posebej. Če do tega ne bo prišlo do vstopa desetih pristopnic v evropsko povezavo, pa se lahko zgodi, da bodo izvozniki soočeni z višjimi carinami, je pojasnila Jerina. Slovenija ima sedaj v Rusiji status države z največjimi ugodnostmi, vendar ga bo morala po njenih besedah, kot vse druge, odpovedati. Zato se v Bruslju trudi, da bi se zadeve z veljavnostjo uredile še pravočasno.