Petih največjih proizvajalk kmetijskih pridelkov - ZDA, EU, Brazilija, Indija in Avstralija - je v okvirnem dogovoru pristalo na zmanjšanje obsega kmetijskih subvencij, se je izvedelo iz diplomatskih virov v Ženevi, kjer potekajo pogajanja Svetovne trgovinske organizacije (WTO). Še preden bo o dogovoru, ki bo postal del okvirnega sporazuma WTO o liberalizaciji svetovne trgovine, odločalo vseh 147 članic WTO, ga mora formalno potrditi Svet EU. Ta se bo na izrednem zasedanju predvidoma sešel v petek zjutraj.
Podrobnosti predloga peterice, ki naj bi spodbudil pogajanja o liberalizaciji mednarodne trgovine, še niso znane. Države naj bi se med drugim sporazumele o hitrejši odpravi izvoznih subvencij za kmetijske proizvode, kar naj bi po navedbah diplomatskih virov najbolj neposredno poseglo v milijardne subvencije, ki jih svojim kmetom namenjajo ZDA. Četudi bi bil predlog peterice sprejet, pa do njegove uresničitve ne bi prišlo pred zaključkom sedanjega kroga pogajanj, kar pa lahko traja več let.
Kot omenjeno, mora okvirni dogovor odobriti še Svet EU, saj so bila mnenja o liberalizaciji svetovnega kmetijskega trga med članicami unije različna. Francija, najglasnejši kritik dosedanjih predlogov, je zahtevala priložnost, da preuči končno besedilo, preden evropskemu komisarju za trgovino Pascalu Lamyju podeli mandat, da ga potrdi v njenem imenu. Poglavitna skrb Francije je, da bi dogovor prisilil EU k ukinitvi izvoznih subvencij, ne da bi enako zahteval od ZDA in drugih bogatih držav.
Predstavniki vseh 147 članic WTO imajo le še en dan časa, preden se izteče rok, ki so si ga zastavili za oblikovanje okvirne oblike mednarodnega trgovinskega sporazuma.