Slovenska farmacevtska družba Lek je v letošnjem prvem polletju ustvarila prodajo v višini 34,8 milijarde tolarjev, kar je 26 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Čisti dobiček družbe se je v prvem letošnjem polletju v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečal za 66 odstotkov in znaša 4,48 milijarde tolarjev. Poslovna skupina Lek, ki jo sestavljata še mariborski Lekis in kranjskogorski Hotel Lek ter še 13 družb v 12 državah sveta, pa je v prvih šestih mesecih ustvarila za 37,9 milijarde tolarjev čistih prihodkov od prodaje oz. 33 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju. Čisti dobiček poslovne skupine je ob polletju znašal 4,5 milijarde tolarjev oz. 66 odstotkov več kot v enakem lanskem obdobju.
Prodaja in dobiček poslovne skupine Lek kažeta na pospešeno rast in sta v omenjenem obdobju dosegli rekordno rast. Tudi rast dobička je po mnenju uprave ugodna in dosega zastavljene cilje, kar dokazuje osredotočenost poslovodstva na zagotavljanje rasti dobička in upravljanje dodane vrednosti v celotni verigi ustvarjanja vrednosti in vseh poslovnih funkcijah. Lek je v letošnjem prvem polletju 42 odstotkov celotne prodaje prodal preko povezanih družb, pri čemer se je delež prodaje preko teh družb povečal za šest indeksnih točk. Na prvih petih trgih v poslovni skupnosti Lek, kamor sodijo Slovenija, Poljska, Hrvaška, Ruska federacija in Romunija, je bilo v polletju ustvarjenih 61 odstotkov skupne prodaje, kar je za tri indeksne točke več kot v enakem obdobju lani.
Slovenija je še vedno največji trg družbe Lek, prodaja na tem trgu pa se je povečala za osem odstotkov in presegla načrtovano dinamiko. Ob tem pa uprava Leka dodaja, da se še vedno nadaljuje hitrejša rast prodaje uvoženih zdravil, zato slovenski proizvajalci izgubljajo tržni delež. Drugi Lekov najpomembnejši trg je Poljska, kjer je družba letni načrt izpolnila že 54-odstotno in je prodajo v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečala za 43 odstotkov. Tudi na Hrvaškem je Lek zadovoljen s prodajo, saj so tam že dosegli 62 odstotkov letnega načrta, v nadaljevanju leta pa Lek pričakuje umirjanje rasti na hrvaškem trgu. Med vodilne trge se je v letošnjem letu vključila tudi Romunija, kjer je Lek kupil 90-odstotni delež v zasebni farmacevtski družbi PharmaTech, katere osnovna dejavnost je proizvodnja in trženje zdravil.
Delež prodaje farmacevtike, Lekovega vodilnega programa, je v prvi polovici leta znašal 82,2 odstotka. Program farmacevtika je zastavljene cilje dosegel 52-odstotno, prodaja pa se je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem povečala za 37 odstotkov. Program OTC je s 27-odstotno rastjo prodaje izpolnil načrtovane cilje že 56-odstotno, predvsem zaradi velike rasti prodaje na trgu Ruske federacije. Kot dobre uprava Leka označuje tudi prodajne rezultate pri programih veterina in medicinski pripomočki, saj sta dosegla že več kot 62 oz. 63 odstotkov načrta, kar predstavlja 29- oz. 24-odstotno rast v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. Program kozmetika pa kljub 30 odstotkov večji prodaji nekoliko zaostaja za načrtovanimi cilji. Tudi letos je Lek svoj najpomembnejši izdelek amoksiklav uspešno tržil, pri čemer je prodaja presegla načrtovane cilje. Kot še zatrjujejo v Leku, so polletne cilje dosegli tudi pri ostalih vodilnih izdelkih, njihov delež v prodaji pa presega načrtovanega.
Lek je lani začel z izgradnjo razvojnega centra v Ljubljani, ki naj bi bil končan do konca letošnjega leta, predračunska vrednost naložbe pa znaša 3,3 milijarde tolarjev.